Německý prezident vyzývá společnost, aby se postavila demonstrujícím proti COVID-19, a protestující spojuje s pravicovým extremismem

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Tichá většina musí proti covidovým protestujícím přistoupit k akcím, apeluje Steinmeier.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se pokouší delegitimizovat protesty proti opatřením spojeným s COVID-19, kdy říká, že jsou infiltrovány pravicovými extremisty.

„Každý v zemi má sice právo mírumilovně protestovat proti opatřením na COVID-19, s obavami ale sleduji, jak radikálové, obzvláště pravicové extremistické živly, které vůbec nezajímá nějaký koronavirus, nýbrž útočí na náš demokratický ústavní stát, z těch protestů kořistí ke svým vlastním cílům a čím dále více zapřahají ostatní ve své hře anti-demokratickými kartami,“ varovala občany na fóru na Hradě Bellevue ve středu tato hlava státu.

Starosti mu dělá narůstající násilnost těchto protestů, kdy říká, že demonstranti už útočí i na policisty, žurnalisty a politiky.

„Když ti protestující blábolí o ‚koronové diktatuře‘, tak to není nic jiného než prostě pohrdání našimi státními institucemi. To nás ale uráží všechny! Protože my všichni jsme tou demokracií!“ říkal Steinmeier, když se dožadoval, že vláda zákona musí na takové útoky dopadnout s nejvyšší tvrdostí.

Němečtí politici běžně zkouší opor k restriktivním koronavirovým opatřením spojovat s podporou pravicových postojů. Ač jsou na protestech aktivní i pravicové skupiny, tak mnozí z těch protestujících jsou příznivci občanských svobod, lidé, kterým dělá starost bezpečnost vakcín, občané odporující povinnému očkování a různé sorty lidí z celého politického spektra včetně levičáků.

V pondělí proti opatřením na COVID-19 demonstrovalo přibližně 300 000 lidí, přičemž počty protestujících kvůli plánovaným povinným vakcinacím stoupají. Jak už Remix News referoval, tak německý kancléř Olaf Scholz před volbami sliboval, že v Německu se žádná očkovací povinnost nezavede, a že ve skutečnosti toto téma nestojí ani za debatu. Také Angela Merkel odmítala vakcinační povinnost a slíbila, že to nebude nikdy zavedeno, než pak po volbách obrátila a řekla, že bude v parlamentu hlasovat pro povinné očkování. Vůdce strany Svobodných demokratů Christian Linder, který teď ve vládě slouží jako ministr financí, původně sám vedl kampaň proti povinnosti očkování, jen aby ho ale podpořil, jakmile měl volby za sebou.

Proti povinnému očkování povstává rostoucí chór hlasů včetně oficiálních zdravotních činitelů jako Thomas Merten, šéf německé úřadující vakcinační komise (STIKO).

Německý prezident si ale přesto proti protestujícím proti povinnému očkování rezervuje drsná slova a vyzývá „mlčící většinu“ v zemi, aby proti protestujícím kvůli covidovým opatřením přistoupila k akcím.

„Obávám se, že většina nesmí zůstat potichu, když extremisté zatínají sekyru do základní důvěry v demokracii!“ prohlásil prezident.

Steinmeier v tomto kontextu varoval před budoucími sociálními otřesy.

„Jsem si jist, že debata o povinném očkování nebude posledním tématem, pomocí něhož zkusí extremistické živly vrazit do naší demokracie jedovaté žihadlo,“ když uváděl jako další otázky, kterých se k podvracení demokracie ty živly chytí, „klimatickou změnu“ a „migrační politiku“.

Spolkový prezident Steinmeier kritizoval protestující proti politice spolkové vlády ohledně COVID-19 už v minulosti.

„Existují lidé, kteří říkají: Jsme ‚koronovou diktaturou‘. To je ale zlomyslný nesmysl!“ říkal např. minulý týden.

13. února Spolkový sněm zase zvolí spolkového prezidenta. Přitom SPD, Zelení a FDP plus CDU/CSU se všichni vyjadřují ve prospěch Steinmeierova znovuzvolení. Druhé funkční období pro něj se tudíž považuje za hotovou věc.

January 20, 2022

editor: REMIX NEWS

author: JOHN CODY

Náhledový obrázek: Německý prezident Frank-Walter Steinmeier promlouvá k médiím ve své rezidenci paláci Bellevue v Berlíně v Německu, v pátek, 28. května 2021. (AP Photo/Markus Schreiber)

Zdroj: https://rmx.news/article/germanys-president-calls-for-society-to-turn-out-against-covid-19-demonstrators/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments