Německý nejvyšší soud zrušil zákon proti dětským sňatkům jako protiústavní

Evropská Unie, POLITIKA

26 Dec 2018

Německý spolkový nejvyšší soud vydal nový výnos v případě dětských sňatků, který by mohl mít v této zemi dopady na zacházení se sňatky dětí zákonně uzavřenými v zahraničí.

Tento výnos vychází z případu syrského muže, kterého v srpnu 2015 po příchodu tohoto páru do Německa jako žadatelů o azyl oddělili od jeho nezletilé „manželky,“  hlásí Die Welt.

Tento pár bratrance se sestřenicí uzavřel sňatek v únoru 2015, kdy tomuto muži bylo 21 a děvče mělo jen 14 let, při svatebním obřadu vedeném podle zákona šaría, čímž se stal v Sýrii legální, ale německé úřady jej považovaly za neplatný, neboť tam v té době byl věk přípustný pro sňatek 16 let.

Poté, co byla jeho „manželka“ odebrána do oddělené péče kvůli svému statutu nezletilé osoby, podal onen syrský muž žalobu k německým soudům, které mu nejdříve udělily víkendové návštěvy u ní, přičemž však okresní soud tvrdil, že tento sňatek nenabyl právní účinnosti.

Případ byl pak poslán Nejvyššímu spolkovému soudu, který teď rozhodl, že sňatek tohoto páru by se měl přezkoumat podle právního statutu v Sýrii. V budoucnu by se na takovéto případy mělo pohlížet individuálně, uvedl soud, místo aby se plošně odmítalo jejich uznání  – jak se postupovalo předtím.

V Německu je ochrana manželství a rodiny zakotvena v základním zákoně stejně jako princip rovného zacházení a obojí by zákaz dětských sňatků porušil.

Od vrcholu migrační krize v roce 2015 zažilo Německo ohromný nárůst počtů případů dětských sňatků, kdy nejméně 1 000 jich bylo známu už v roce 2016.

Německo loni schválilo zákon, který zvedl věk způsobilosti ke sňatku na nejméně 18 let, aby tak bojovalo proti dětským sňatkům, ale tento nový výnos by mohl být pro tuto legislativu ničivým úderem.

Také Švédsko, které od roku 2015 vzalo velký počet migrantů, zakázalo dětské sňatky a bylo poněkud úspěšnější, když nedávno v roce 2018 odsoudilo pár za pokus dohodnout své nezletilé dceři nucený sňatek.

Twitter Ads info and privacy

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2018/12/26/german-supreme-court-rejects-child-marriage-regulations-unconstitutional/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rubáš
2 let před

Z Německa se stane germanistán. A podobně jako ve středověku osmanská říše se bude chovat agresivně, expanzivně a bude ohrožovat své sousedy. Máme se na co těšit.

http://www.epshark.cz/clanek/106/zrozeni-germanistanu