Německý ministr apeluje na EU, aby rozběhla misi záchrany migrantů

Evropská Unie, POLITIKA

Ministr rozvoje Gerd Müller naléhá na rozběhnutí akcí samotné EU, jak k záchraně migrantů ze Středozemního moře, ale také rovnou z Libye, aby na to moře ani nemuseli.

Německý ministr rozvoje vyzval EU, aby rozběhla záchranné mise jak ve Středozemním moři, tak „na libyjské půdě.“

V interview s místními novinami Neue Osnabücker Zeitun obvinil Gerd Müller Evropskou unii, že pokrytecky zavírá oči před touto strašnou krizí a vyzval k okamžitým akcím.

„Přidejme se k těm humanitárním inciativám neziskovek přímo jako Evropa a jako Spojené národy, abychom mohli ty uprchlíky zachraňovat, jak je zapotřebí, tedy už na libyjské půdě,“ řekl. „Ta nová Komise EU bude muset okamžitě jednat. Nemůžeme přeci čekat ani o den déle.“

Müller dodal, že lidé zadržovaní v libyjských táborech stojí před výhledem na „smrt v táboře v důsledku násilí či hladu, smrti žízní v poušti na zoufalé cestě zpět domů nebo na smrt utopením, když se jim přeci jen povede dostat se na moře.“

Rovněž Evropskou komisi vyzval, aby už konečně spustila nový program záchrany na moři – a když to bude nezbytné, aby se neohlížela na pravidla, jimiž je vázána, a zahájila to i bez jednohlasného souhlasu členských států EU – když si stěžuje, že EU této situaci přestala věnovat pozornost od ukončení Operace Sofia.

„My ale přeci nechceme dovolit, aby se ze Středozemního moře stalo navždy moře smrti, zatímco my se budeme přezíravě dívat jinam? Nová komise EU musí konečně spustit tu iniciativu, zapojit do ní mohutně středomořské státy, a nemůžeme čekat, až se dohodnou všechny členské státy EU,“ řekl.

Námořní operace EU zvaná Operace Sofia se rozběhla v roce 2015 a byla údajně navržena, aby se rozvrátily sítě pašeráků lidí, které je vozily od libyjského pobřeží, a formálně nikdy nebyla programem vyhledávání a záchrany uprchlíků. Ovšem vzhledem k tomu, že podle námořních konvencí se od námořníků vyžaduje, aby pomáhali ohroženým plavidlům, a tak bylo touto operací boje proti pašování EU pohraniční stráží do Evropy mezi červnem 2015 a únorem 2019 dovezeno přes 49 000 migrantů místo těch pašeráků, když se v rámci boje proti nim od nich jejich náklad přebíral.

V březnu 2019 sice diplomaté EU vyhlásili Operaci Sofia na ještě dalších šest měsíců, ale námořní plavidla tohoto bloku byla odvolána, takže ta záchranná složka této lidumilné iniciativy ve skutečnosti skončila.

Mezitím ale neziskovky, co ve Středozemním moři provozují záchranná plavidla, naráží na potíže, když jim státy pod nelidskými populistickými vládami, jako Itálie, začaly odpírat právo na vstup do jejich vod a přístavů.

Müller je členem Křesťanskosociální unie (CSU), bavorské sesterské strany Křesťanských demokratů Angely Merkelové. Tato bavorská strana v minulosti zaujímala na rozdíl od CDU k migraci tvrdý postoj, ale teď v sobotu ministr vnitra a politik CSU Horst Seehofer vyzval svůj italský protějšek, aby dovolil záchranným lodím přistát.

„Naléhavě na vás apeluji, abyste svůj postoj, že nebudete otvírat italské přístavy, znovu uvážil,“ napsal Seehofer podle zpráv německých médií v dopise Salvinimu.

By ISABELLA BORSHOFF

7/8/19, 9:51 AM CET

Updated 7/9/19, 4:21 PM CET

Zdroj: https://www.politico.eu/article/german-minister-calls-on-eu-to-launch-refugee-rescue-missions/?fbclid=IwAR1G7bCtrDp1eiMvZ8m-pZfeGbLahsjI21RNtO1NCd8wEKYecBBQWTd1l9U

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na