Německý establishment tlačí na sankce proti populistické Itálii

Evropská Unie, POLITIKA

Několik vrcholných německých zástupců zájmových skupin včetně německého Institutu pro ekonomický výzkum (IFO) už vyjádřilo podporu pro to, aby Evropská unie zahájila kázeňské řízení s italskou populistickou vládou za neukázněné deficitní financování.

Prezident IFO Klemens Fuest řekl, že kázeňské řízení, které může vést k tvrdým sankcím, se mělo provést už před řadou měsíců. „Conteho vláda řekla, že změní fiskální politiku, ale dělá to v nesprávném směru velkým krácením daní se zvýšenými výdaji,“ hlásí noviny Il Giornale.

Fuest se uchýlil k varování, že kdyby se kázeňské řízení nerealizovalo, tak by to mohlo vést ke zrušení rozpočtového kázeňského řádu Evropské unie, když jeho porušení nebude řádně potrestáno.

Rovněž poslankyně německé strany Zelených Annalena Baerbock vyjádřila na podporu pro zahájení kázeňského řízení proti Itálii tvrzením: „V Evropě je jednotný řád, kterému se musí všechny země podrobit.“

„Národní vlády, když se chtějí vyhnout kázeňskému řízení, tak musí předložit plány, v nichž vysvětlí, jak mají v úmyslu prostřednictvím fiskální a finanční politiky redukovat deficit a dostat pod kontrolu dluh,“ dodala.

Ač měla Itálie s Evropskou komisí loni kvůli deficitnímu financování konflikty, tak se ale tento problém nakonec prosinci dohodou urovnal.

Ale hned po masivním historickém volebním vítězství strany Liga populistického ministra vnitra Matteo Salviniho ve volbách do europarlamentu v minulém měsíci, se ten konflikt mezi Římem a Bruselem opět náhle obnovil.

Hned pár dnů po získání většiny hlasů v těchto volbách Salvini řekl, že využije této hybnosti, aby vyvinul tlak na své koaliční partnery z Hnutí pěti hvězd (M5S), aby přijali domácí politiku, kterou předtím odmítli, včetně velkého krácení daní a zavedení plošných daní, což by bylo převážně financováno nárůstem deficitního financování. Tento konflikt mezi M5S a Salviniho Ligou živil spekulace o krátké životnosti současné vlády, když někteří předpovídají, že italský prezident Sergio Mattarella asi rozpustí parlament a vyhlásí předčasné volby už příští měsíc.

EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

10 Jun 2019

Článek o tom jak na volební vítězství Ligy reagoval Brusel: Brusel dává Itálii 48 hodin, aby se podřídila výdajovým předpisům EU, jinak ji čeká kázeňský trest

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/06/10/german-establishment-come-out-in-support-of-eu-sanctions-against-populist-italy/

 

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na