Německo uvolnilo karanténní restrikce, ale smůla: počet nových případů koronaviru letí k výšinám

Evropská Unie, POLITIKA

Míra infikování čínským koronavirem v Německu začala růst poté, co kancléřka Angela Merkel rozhodla uvolnit karanténní opatření zavedená k utlumení šíření viru.

Institut Roberta Kocha (RKI), tj. spolkový orgán pověřený zvládáním pandemie koronaviru, zjistil, že reprodukční číslo této choroby – tj. přibližný počet lidí infikovaných osobou předávající tento virus – vyšplhal z 0,83 v pátek na 1,13 v neděli.

Nárůst tohoto tzv. ‚R čísla‘ nad 1 znamená, že poměr infikovaných v zemi roste, místo aby klesal. RKI vydala výstražné upozornění, že dochází k určité míře zpoždění těchto čísel, tudíž není jasné, jestli k tomuto nárůstu čísla infikovanosti přispělo uvolnění karanténních restrikcí, píše Deutsche Welle.

Minulý týden kancléřka Angela Merkel oznámila, že vláda začne určitým podnikům, náboženským službám a školám povolovat, aby se začaly otevírat. Když činila toto prohlášení, byla míra infekce na 0,65 procentech.

„Dosáhli jsme cílem zpomalit šíření viru, protože se naši občané chovali odpovědně a chránili životy ostatních,“ řekla Merkel.

Německá kancléřka v minulosti varovala, že pokud se míra infikovanosti udrží na 1,1 do října, tak země „dosáhne úrovně kapacity přetížení našeho zdravotního systému s očekávanou mírou zaplnění lůžek intenzivní péče.“

Vedoucí německý sociálně demokratický poslanec a profesor epidemiologie Karl Lauterbach řekl The Times, že až se lidé vyhrnou do ulic po uvolnění restrikcí, tak čeká druhou vlnu koronaviru.

„Lze očekávat, že míra R se zase dostane přes jedničku a vrátíme se k exponenciálnímu růstu,“ řekl.

„Přinejmenším to odpovídá všemu, co vidím Kolíně. To uvolnění bylo mizerně připraveno,“ lamentoval Lauterbach.

I přes uvolnění restrikcí se v celé zemi do ulic vyhrnuly tisíce protestujících, co obviňovali vládu a zdravotní funkcionáře, že uvalením té karantény podněcují paniku a potlačují jejich svobody.

Asi 3 000 lidí se shromáždilo v Mnichově a tisíce dalších demonstrovaly v Stuttgartu. Podobné protesty vypukly i v Berlíně a v dalších městech.

Při protestech v Berlíně zatkla policie nejméně 130 lidí, když se shromáždění zvrhlo do násilných střetů s policií, kdy protestující na policii vrhali lahve.

TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images

KURT ZINDULKA

11 May 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/05/11/germany-cases-of-coronavirus-spike-after-lockdown-restrictions-eased/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments