Německo požaduje, aby v každé zapsané správní radě společnosti seděla žena

LGBTQI, MULTIKULTURALISMUS

Zatímco Německo požaduje, aby ženy seděly ve správních radách, tak burza NASDAQ už požaduje, aby všechny správní rady měly členy z rasové menšiny nebo z LGBT+

Německá vláda ve středu schválila legislativu požadující, aby společnosti zapsané na burze DAX, delegovaly do správní rady nejméně jednu ženu. Takové opatření postihuje velké společnosti s nejméně třemi členy své správní rady.

Zavedení tohoto opatření předcházelo mnoho let politického vyjednávání mezi stranami tvořícími německou vládní koalici, uvádí maďarský zpravodajský kanál Pénzcsinálók. Bylo to německá Sociální demokracie (SPD), kdo současnou legislativu inicioval, ale strana Angely Merkelové, Křesťanskodemokratická unie (CDU), tomu dosud odporovala tomu, aby se vláda vměšovala do záležitostí korporací.

Spolková ministryně záležitostí rodiny, starších občanů, žen a mládeže Franziska Giffey řekla, že tento zákon je „mezníkem“ a bude zaručovat přítomnost žen ve správních radách největších společností, tudíž lepší přípravu Německa na budoucnost a vytvoření schopnosti plně využít svůj potenciál.

„Po řadu let jsme viděli, že dobrovolně se moc změn neděje a pokrok je nesmírně pomalý,“ uvedla Giffey v prohlášení.

Muž kráčející ve Frankfurtu obchodní halou Frankfurtské burzy pod obrazovkou zobrazující hodnoty Dax 30 a křivku Dax, úterý, 10. března 2020. (Arne Dedert/dpa via AP)

Němečtí politici prosazovali i nucené genderové kvóty pro německé politické strany, o čemž německé zemské soudy rozhodly, že je protiústavní. Je možné, že takové zpochybnění bude vzneseno i proti této nucené diverzitě.

Merkelová opakovaně vyjadřovala svoji roztrpčenost z toho, že korporátní sektor činí v zastoupení žen v manažerských pozicích jen pomalý pokrok. Financial Times předtím poukazoval, že ohledně zastoupení žen ve velkých společnostech, ze kterých se skládá německý index DAX, je pouhých 12,8 procenta. Obdobné zastoupení je ve Spojených státech 28,6 procenta, 24,9 procenta ve Švédsku a 24,5 procenta ve Velké Británii. Podle Financial Times rovněž tvrdí, že podíl žen v manažerských pozicích ve velkých německých společnostech v posledním roce výrazně spadl z 29 procent na pouhých 23 procent.

Tento zákon se bude vztahovat na asi 70 zapsaných společností, z nichž 30 nemá ve správní radě ženy žádné. To se bude vztahovat i na společnosti, v nichž má stát alespoň 30 procentní podíl. Zákon teď bude předložen ke schválení Bundestagu.

Německo tímto předpisem následuje příkladu Spojených států, kde stát Kalifornie také společnosti nutí, aby tam měly registrované ženy ve správních radách už od roku 2018.

Minulý měsíc rovněž požadavky na diverzitu oznámila americká burza NASDAQ, které se budou vztahovat na asi 100 000 zapsaných společností, které budou požadovat, aby do správních rad byly zařazeny buď rasové menšiny nebo někdo z komunity LGBT+. Tato politika však narazila na odpor jako potenciálně rasistická, jelikož určuje zapsání určitých ras na základě rasy místo zásluh.

January 07, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

Zdroj: https://rmx.news/article/article/germany-requires-a-woman-on-every-listed-company-s-board

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments