Německo: Euroskeptická opozice v FDP díky krizi sílí

Nezařazené

Čestný předseda německých liberálů (FDP –  Svobodní demokraté) Hans-Dietrich Genscher ve svém naléhavém apelu varoval členy strany před antievropským hlasováním v právě probíhajícím vnitrostranickém referendu.

Werner Kolhoff, Saarbrücker Zeitung, 29. 11. 2011

Berlín. Hans-Dietrich Genscher se maximálně snaží. „Jde o naši budoucnost,“ mohli jste se dočíst v předvčerejším vydání deníku Bild. Čestný předseda FDP se chopil pera, aby se při právě probíhajícím vnitrostranickém referendu pokusil zahnat eurorebely do kouta: „Nepodrážejte kancléřku a naše ministry z FDP!“

Vůdce euroskeptiků Frank Schäffler reaguje klidně. Že za sebe posílají čestného předsedu – jak řekl Schäffler našim novinám – ukazuje, že je vedení strany čím dál nervóznější: „Však taky musí být.“ Právě dvaačtyřicetiletý poslanec spolkového sněmu ze Severního Porýní – Vestfálska formuloval návrh, který má zastavit kurs kancléřky Merkelové ve věci Eura: Žádné převzetí státních dluhopisů Evropskou centrální bankou, žádné eurobondy, žádný dlouhodobý stabilizační mechanismus ESM. Místo toho „spořádaný odchod“ předlužených států z Eura. Jméno čestného předsedy Genschera naproti tomu stojí hned za jménem předsedy strany Philippa Röslera pod protinávrhem spolkového předsednictva FDP, který v zásadě podporuje současnou vládní linii. Výsledek členského hlasování pro vedení strany zřejmě nebude jednoznačnou záležitostí. Schäffler optimisticky věří, že se většina přikloní na jeho stranu. Tento dojem získal na základě celkem dvou set vnitrostranických diskusních setkání po celé zemi, v nichž se zdálo, že varování jeho tábora před „transferní unií“ mají ohlas. Stranická centrála žádné odhady neudává.

Žádné průběžné výsledky hlasování k dispozici nejsou. Denně přibývající várky hlasů zůstávají až do sčítání v polovině prosince uzamčené. Šéfka hornobavorské pobočky CSU Gerda Hasselfeldtová předevčírem (28. 11.) prohlásila, že počítá s podobnými výsledky jako u národního referenda o projektu Stuttgart 21, tedy s poměrem 60:40 pro vedení. Další politici CDU/CSU opatrně dodávají, že si dělají vážné starosti. V případě vítězství rebelů hrozí konec černo-žluté koalice a v každém případě konec předsedy strany Philipa Röslera. Genscher varuje, že odmítnutím kroků směřujících k záchraně eura by strana stanula po boku postkomunistické Levice (Die Linke, Linkspartei): „To není místo, kam by FDP patřila!“ (Podobný způsob „argumentace“ volili někteří poslanci KDH a SDKÚ směrem k SaS při slovenském parlamentním hlasování o eurovou – pozn. Reformy.cz)

Momentální vývoj na trzích přitom hraje kritikům Eura do karet. Stoupající italské a francouzské úroky, přibývající diskuse o eurobondech, to vše ukazuje na, „probíhající domino efekt,“ říká Schäffler. Právě kvůli probíhajícímu členskému referendu FDP je Německo momentálně ve věci eurobondů tak neústupné. Čeká se na 13. prosince, kdy hlasování v FDP končí. 17. Prosince pak mají vejít ve známost výsledky. Minimálně třetina z 64 000 členů musí správně vyplnit a odevzdat hlasovací lístky, tedy něco kolem 21 000. V tom případě budou výsledky stranického referenda závazné.

Kam dál:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments