Německo chce státům EU odebrat právo veta, ale Polsko se děsí německé nadvlády

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Polský náměstek ministra spravedlnosti varuje, že mechanismus veta chrání menší členské státy před hegemonií Německa.

Německý minstr zahraničí Heiko Maas v pondělí prohlásil, že nastal čas, aby se v Evropské unii konečně už odstranil mechanismus práva veta. Řekl, že EU by se na mezinárodní politické aréně stala daleko efektivnější a že rozhodnost Unie blokují země, které zneužívají mechanismu veta, aby „paralyzovaly“ zahraniční politiku EU.

„Nemůžeme si už dále dovolit být rukojmími těch, kdo svými vety paralyzují evropskou zahraniční politiku. I kdyby to znamenalo, že i samotní můžeme být přehlasovaní,“ řekl.

Prohlásil, že mechanismus práva veta se musí už odstranit a že podporuje zavedení systému většinového hlasování. Záležitost mechanismu veto by se měla na nadcházejících konferencích stát ústředním tématem diskusí o budoucnosti Evropy.

Polský náměstek ministra spravedlnosti Marcin Romanowski o nedávném Maasově prohlášení referoval na sociálních médiích. Zdůraznil, že mechanismus veta brání menší státy EU před německou hegemonií.

Romanowski varoval, že kdyby byla změna navrhovaná německým ministrem zahraničí zavedena, tak by to pro Evropu mohlo mít závažné následky.

„Německý ministr zahraničí prohlásil, že mechanismus veta v EU by se měl zrušit. To je nakonec ale ten poslední ještě zůstávající mechanismus, který blokuje německou hegemonii. Německo zjevně už neunese situaci, ve které jiné země odmítají přijmout jeho vize. I tak se jim to zatím dařilo,“ napsal tento náměstek ministra na sociální médium.

Maas z Německa neuváděl žádná jména, ale nedávno zahraničně politické prohlášení EU zablokovalo Maďarsko. Mladší náměstek na německém ministerstvu zahraničí Miguel Berger zjevně rozzuřený postojem Budapešti se minulý týden na Twitteru uchýlil k výkřikům o Maďarsku, že je třeba takové odštěpence zvládat.

V polovině května ve veřejné hádce maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto odsoudil „jednostranné“ prohlášení EU o Izraeli, když jeho evropské protějšky volaly po zastavení palby mezi Izraelem a Palestinci.

Loni také Maďarsko s Polskem hrozili, že budou vetovat fond zotavení spolu s celým rozpočtem EU kvůli rozhodnutím spojit vyplácení určitých fondů s podmínkami vlády zákona, což popisovalo jako „politické vydírání.“

Mechanismus vlády zákona nakonec prošel a liberální živly v EU už vyhrožují, že ho použijí, kdy konzervativní země jako Maďarsko a Polsko jsou jeho nejpravděpodobnějšími terči útoku, zvláště v záležitostech spojených s migrací a LGBT.

June 08, 2021

editor:GRZEGORZ ADAMCZYK

author:DORZECZY.PL/REUTERS

via:DORZECZY.PL

Zdroj: https://rmx.news/article/article/germany-wants-to-remove-veto-rights-in-the-eu

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
1 rok před

Hloupý Maas se nechtěně odkopal. Už jenom samotný požadavek na odebrání práva veta je nesmírně pobuřující a dávající jasný signál v tom smyslu, že Německo se nepoučilo ani ze dvou prohraných světových válek.