Německé domácí zpravodajství uvaluje na pravicovou stranu AfD extremistický dohled

Evropská Unie, POLITIKA

Německý spolkový Úřad na ochranu ústavy uvalil na přílišně národoveckou a poctivě pravicovou Alternativu pro Německo oficiální extremistický dohled.

Německá zpravodajská agentura BfV na křídlo Der Flügel strany AfD, což je příliš národovecké křídlo této strany, uvalila dohled, protože tvrdí, že vůdci této frakce Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou ‚nepřáteli demokracie‘, hlásí německý týdeník Der Spiegel.

Tato agentura domácího zpravodajství říká, že její podezření, že tato vnitřní frakce strany prosazuje aspirace extrémní pravice, se potvrdila, jak to hlásí tisková agentura dpa.

Vůdčím postavami tohoto „křídla“ jsou Björn Höcke, jejich šéf ve státě Durynsko, stejně jako braniborský šéf AfD Andreas Kalbitz a Hans-Thomas Tillschneider ze Saska Anhaltska.

Podle prezidenta Ochrany ústavy Thomase Haldenwanga nejsou postoje tohoto „křídla“ slučitelné se Základním zákonem.

Ve čtvrtek šéf špionážní agentury BfV během tiskové konference v Berlíně tento krok oznámil s odůvodněním, že Höcke a Kalbitz jsou „pravicoví extremisté.“

O tomto „křídle“ se říká, že má asi 7 000 členů a v minulosti AfD kritizovalo jako příliš defenzivní a Úřad pro ochranu ústavy právě toto spatřuje jako jasný projev jejich rostoucího vlivu.

Podle zprávy Der Spiegel z roku 2019 až 40 procent přívrženců AfD ze zemí bývalého Východního Německa jsou členy tohoto „křídla“.

Vůdkyně parlamentní skupiny AfD v Bundestagu Alice Weidel BfV obvinila z kriminalizace její strana „za pomoci podzemních metod.“

Weide se v reakci na čtvrteční rozhodnutí uchýlila na Twitter, kam napsala, že její strana „přijme proti tomuto dohledu všechna opatření k prosazení vlády zákona.“

Die PK von #Haldenwang hat deutlich gemacht: Mit unterirdischen Methoden kriminalisiert der #VS die größte Oppositionspartei. Die #AfD wird mit allen rechtsstaatlichen Mitteln gegen die #Beobachtung vorgehen!

— Alice Weidel (@Alice_Weidel) March 12, 2020

Také předseda AfD Jörg Meuthen tento krok odsoudil, kdy jej prohlásil za taktiku k záměrnému umlčení této strany.

„Jde o politicky motivovaný čin spiknutí proti AfD,“ řekl Meuthen.

„Tato bezpečnostní agentura se dopouští chybných domněnek,“ uvedla strana v oficiálním prohlášení z tohoto týdne.

By Arthur Lyons 12 March 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/03/german-domestic-intelligence-places-afds-rightist-wing-under-surveillance/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments