Německá volební komise zakázala dvěma třetinám populistických kandidátů kandidovat v zemských volbách

Evropská Unie, POLITIKA

Saská volební komise odmítla dvěma třetinám kandidátů Alternativy pro Německo (AfD), aby kandidovali v letošních zemských volbách s odvoláním na technické nedostatky.

Jen dva měsíce před tím, kdy ve spolkové zemi Sasko proběhnou volby, místní volební komise rozhodla, že populistické AfD povolí účast jen 18 z jejich 61 kandidátů, což je považováno za těžkou ránu pro tuto stranu, která to v mnoha průzkumech dotáhla v této zemi na první místo v oblíbenosti, hlásí Tagesspiegel.

Komise poukazuje na fakt, že AfD vedla stranický kongres ve dvou různých provedeních, aby vybrala seznam kandidátů, kdy použila dvou odlišných volebních metod.

To podle komise znamená, že ve skutečnosti platí jen ten první stranický kongres, který vybral 18 kandidátů.

Toto rozhodnutí je těžkou ranou pro stranu, u které se očekávalo, že získá až 30 křesel ve 120členném shromáždění, což vyvolává otázky, jestli bude tato strana schopna tato místa zaplnit.

Jediným způsobem, jakým bude tato strana moci účinek tohoto rozhodnutí zmírnit, je urvat si přímé mandáty, které mají křesla zaručeny. Webové stránky s průzkumy tvrdí, že tato strana by potenciálně měla získat mezi 27 a 30 přímými mandáty, ale stejně by jí zbyla prázdná křesla.

Zemský předseda AfD v Sasku Jörg Urban tento krok označil za „konspiraci“ establishmentu a říká, že ty ostatní strany se pokouší „oslabit nejsilnějšího politického konkurenta v regionálních volbách v Sasku.“

Saská pobočka AfD říká, že se proti rozhodnutí komise odvolají, ale takovéto odvolání je povoleno pouze až poté, co volby proběhnou.

Ač AfD v jedněch volbách za druhými zažívá nárůst úspěchu a v Německém parlamentu sedí jako oficiální opozice, tak na některé části této strany byl letos uvalen dohled domácím zpravodajstvím.

Vyneseny byly dokonce zprávy, že spolkový Úřad na ochranu ústavy (BfV) využíval při špehování členů této strany informací, které pro ně sbírala krajně levicová skupina Antifa.

Krajně levicoví extremisté rovněž letos několikrát zaútočili na pobočky a členy AfD včetně útoku zápalnými bombami na kancelář strany v Döbelnu a údajného pokusu o vraždu brémského předsedy této strany Franka Magnitze.

CHRISTOF STACHE/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

7 Jul 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/07/07/german-election-committee-bans-two-thirds-of-populist-candidates-from-regional-election/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na