Německá vláda nasadí nad populistickou stranou AfD dohled

Evropská Unie, POLITIKA

JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images

17 Jan 2019

Německá agentura domácího zpravodajství, Úřad pro ochranu ústavy (BfV), zahájí vyšetřování členů populistické Alternativy pro Německo (AfD) tvořící v německém parlamentu oficiální opozici.

BfV uvedla, že bude na celou tuto stranu pohlížet jako na „testovací případ“, což znamená, že nenasadí skryté operativce nebo nevyužije jiných technik sběru zpravodajství na tuto stranu jako na celek, hlásí Die Welt.

Tato zpravodajská agentura však uvedla mládežnické křídlo této strany, Junge Alternativ (JA), a vůdce této strany v Durynsku Björna Höckeho jako „podezřelé“, což jim umožní, aby na oba tyto objekty nasadili skryté operativce a monitorovali jejich komunikaci.

Šéf této agentury v Duryňsku, Stephan Kramer, tato nová opatření oznámil v úterý.

Toto oznámení přichází po výměně bývalého šéfa BfV Hans-Georga Maassena, kterého média establishmentu a politici odsuzovali za popírání, že loni ve městě Chemnitz docházelo k „pronásledování migrantů“ a nakonec byl vyhozen za prohlášení Sociálních demokratů (SPD) za „radikální levičáky“.

Na toto oznámení tvrdě reagoval spolupředseda AfD v Bundestagu Alexander Gauland prohlášením: „Toto odůvodnění považujeme za neudržitelné a věříme, že k tomu vedlo určité sociální klima a politický nátlak.“ Gauland rovněž uvedl, že on a jeho strana tento krok napadnou u soudu.

Okomentovala to i Gaulandova spolupředsedkyně Alice Weidel tvrzením: „To má zastrašit občany,“ s dodatkem, že se tím zneužívají pravomoci zpravodajské agentury „k boji s nepohodlným politickým konkurentem.“

Avšak odpůrci AfD jako místopředseda SPD v Bundestagu Thomas Oppermann tento krok uvítali, přičemž on řekl: „BfV měla už dávno sledovat ty interakce mezi AfD a neonacisty.“

BfV začala loni AfD důkladně zkoumat a podle nového šéfa Thomase Haldenwanga má tato agentura nejméně 1 070 stránek cenných materiálů o této straně a jejích členech, které teď vyšetřuje.

Sledování AfD přišlo poté, co tato zpravodajská agentura v roce 2016 potvrdila, že monitoruje pravicové hipstery z identariánského mládežnického hnutí zaměřené proti masové migraci.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/17/german-government-puts-populist-party-under-surveillance/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments