Největší ruská ropná společnost pro nové smlouvy pohřbívá dolar

EKONOMIKA, Světová

Ruská největší ropná společnost Rosněft stanovila jako výchozí měnu pro všechny své nové exporty ropy a rafinérských produktů euro, jelikož se tak tento státem kontrolovaný gigant pokouší přesunout tolik prodejů, kolik jen jde z amerických dolarů na eura, aby se tak vyhnul dalším americkým sankcím proti sobě.

Od září se Rosněft snaží zavádět euro jako výchozí platidlo za svoji ropu a za své produkty, ohlásila ve čtvrtek Reuters s odvoláním na dokumenty publikované touto ruskou firmou.

„Rosněft nedávno přestavil všechny nové kontrakty na exportní dodávky na eura,“ řekl Reuters obchodník společnosti, která od Rosněftu pravidelně nakupuje, k čemuž dodal, že nakupující už byli o této změně informováni.

Největší ropný vývozce z Ruska Rosněft prodává podle odhadů Reuters kolem 2,4 milionů barelů ropy denně.

V posledním tendru na spotové prodeje na 100 000 tun uralské bledn vypravované z přístavu Primorsk na konci října určil Rosněft, že výchozí měnou plateb by měla být eura, uvádí dokument o tendru citovaný Reuters.

Spojené státy nevylučují, že na Rosněft uvalí sankce kvůli jeho zapojení do obchodování s ropou z Venezuely. Rosněft tuto ropu z Latinské Ameriky přeprodává kupujícím v Číně a v Indii a tím pomáhá kupujícím, kteří se bojí přímo obchodovat s Venezuelou a její státní ropnou firmou PDVSA kvůli americkým sankcím na Caracas, a přitom Venezuele pomáhají pokračovat v prodejích své ropy i přes přísné americké sankce. V srpnu řekl Rosněft zákazníkům, že ropné produkty v prodejních tendrech se budou oceňovat v eurech a ne v dolarech, řekl Reuters zdroje od obchodníků.

Na tento krok Rosněftu obchodníci a analytici pohlíží jako na zajištění pro budoucnost proti potenciálním americkým sankcím na Rusko a jeho ropný průmysl.

by Tyler Durden

Fri, 10/04/2019 – 05:00

Authored by Tsvetana Paraskova via OilPrice.com,

Zdroj: https://www.zerohedge.com/energy/russias-largest-oil-company-ditches-dollar-new-oil-deals

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments