Nejproslulejší lidskoprávní neziskovka planety obvinila řeckou vládu ze zločinu upírání lidských práv uprchlíkům

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

V New Yorku sídlící neziskovka Human Rights Watch obvinila Řecko z porušování práva Evropské unie tím, že migrantům odpírá právo požádat o azyl.

Na konci února turecký prezident Recep Erdogan oznámil, že jeho vláda už nebude migranty sídlící v Turecku zastavovat, aby se nepokoušeli ilegálně přejít turecko-řeckou hranici. Od té doby byly řecké bezpečnostní síly posíleny i policií z jiných částí Evropy, neboť jsou v obležení desetitisíců migrantů pokoušejících se o násilné proražení hraničního plotu, v čemž jim v řadě případů pomáhá turecká policie, jak už o tom Voice of Europe referoval.

Řecko v reakci na to oznámilo, že už nebude od migrantů přijímat nové žádost o azyl, jelikož bojuje v obraně proti invazi, a zavedlo politiku okamžité deportace jakýchkoliv migrantů, kteří hranici překročí. Řekové údajně během poslední krize zastavili více než 50 000 migrantů pokoušejících se vniknout do Evropské unie.

Už před propuknutím poslední migrační krize zadržovalo Řecko v záchytných centrech asi 10 000 migrantů. Skoro polovina jich je utábořených na řeckých ostrovech v Egejském moři.

Od konce února Řecko zadrželo dalších 625 migrantů na ostrově Lesbos. Humans Rights Watch Řecko obviňuje z odpírání práva nově proniknuvším migrantů na požádání o azyl a rovněž tvrdí, že 200 z těchto migrantů je drženo v „nepřijatelných podmínkách“, uvádí zpráva National Herald.

Ač s Iráčany a se Syřany by se potenciálně mohlo uvažovat jako s kandidáty na azyl, jelikož pochází z válečných zón, tak Řekové tvrdí, že žádný z těch 625 zadržovaných není z těchto zemí a tudíž to nejsou legitimní uprchlíci.

Personál Červeného kříže také všechny migranty testuje na koronavirus (COVID-19). Existují totiž obavy, že ti ilegální migranti by mohli tuto chorobu do zádržných táborů zavléct.

Výzkumník od Human Rights Watch Belkis Wille řekl, že Komise Rady Evropy pro prevenci mučení už před krátkou dobou do Řecka vyslala tým rychlé reakce, aby tam vyšetřili, jak tamní úřady s ubohými migranty zachází.

„Po dva týdny držely úřady ženy, muže i děti – z nichž mnozí prchali před válkou a perzekucí – bez střechy nad hlavou v chladném počasí, přičemž jim odpíraly právo nárokovat si azyl a bránily jim v získání humanitární a právní pomoci, kterou potřebovali a na jakou mají nárok,“ řekl Wille.

By Michael Lord 27 March 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/03/ngo-accuses-greek-government-of-violating-migrants-human-rights/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments