Nebudeme tolerovat diktát eurofondů, říká polský prezident Duda

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Prezident Andrzej Duda v úterý během návštěvy v litevském Vilniusu apeloval na rovnost a spravedlnosti ve způsobech přidělování a správy fondů. Jak Polsko, tak Maďarsko vetovaly sedmiletý rozpočet EU a fond zotavení z koronaviru, když EU schválila zákon, který by spojil financování EU s vládou zákona, což představuje závažnou hrozbu pro konzervativní vlády Maďarska a Polska.

Duda, který byl v této zemi na návštěvě se svou manželkou, uvedené komentáře pronesl během tiskové konference s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou. Duda zdůraznil, že očekává, že všechny předpisy přijaté EU budou respektovat smlouvy o EU.

Rovněž hájil polské použití veta proti rozpočtu EU.

Duda má pocit, že polský postoj, který formuloval polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki, bude v Evropské radě pochopen. Neříkal, zda Polsko očekává, že Litva jejich postoj podpoří, ale uvedl, že podmínky k získání eurofondů musí být jasné, spravedlivé a rovné pro všechny.

„Nemohou být formulovány způsobem, který dává prostor pro přetaženou interpretaci a akce, které lze vnímat jako útok na suverenitu ostatních států a národů,“ zdůraznil.

Andrzej Duda, polský prezident:

Podmiňovat výplaty eurofondů vládou zákona by mohlo vést k hegemonii mocných států nad těmi, kdo nemají takový vliv v institucích EU.

Polský prezident argumentoval, že Polskem zaujatý postoj není jen v zájmu Polska, nýbrž i ostatních menších členských států EU. Duda varoval, že: „Podmiňovat výplaty eurofondů vládou zákona by mohlo vést k hegemonii mocných států nad těmi, kdo nemají takový vliv v institucích EU.“

Litevský prezident Gitanas Nauseda uznal, že rozpočet odsouhlasený Evropským parlamentem se změnil proti tomu, co bylo dohodnuto v červenci.

Doufal, že vyjednáván by mohlo zabránit použití veta, jelikož nebude-li dosaženo urovnání, budou trpět všichni. Hlava litevského státu věří, že mnohaleté finanční ujednání a fond zotavení EU jsou prospěšné jak pro Polsko, tak pro Litvu.

„Dostaneme značně více zdrojů, že tomu bylo v poslední rozpočtové perspektivě, a budeme mít prostředky k boji s dopady pandemie,“ usoudil.

Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán v pondělí předestřel, proč bude Maďarsko nadále rozpočet EU vetovat v dopise evropským vůdcům.

Náhledový obrázek: Polský prezident Andrzej Duda s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou ve Vilniusu, foto: J. Szymczuk, Twitter, KPRP.

November 18, 2020

editor:GRZEGORZ ADAMCZYK

author:NASZ DZIENNIK/PAP

via:NASZDZIENNIK.PL

Zdroj: https://rmx.news/article/article/we-won-t-tolerate-diktat-on-eu-funding-says-polish-president-duda

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments