NASA udílí kosmické firmě z Houstonu kontrakt k těžbě vrtáním na Měsíci za 47 milionů $

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

NASA vybrala v Houstonu sídlící společnost Intuitive Machine, aby do prosince 2022 na měsíční jižní pól umístila vrtné soupravy k vrtání ledu.

Kosmická agentura souhlasila, že Intuitive Machine zaplatí 47 milionů $ za umístění Experimentu těžby polárních zdrojů ledu (PRIME-1) na Měsíc v rámci první kdy uskutečněné mise k těžbě, aby vrtala pod lunární povrch a hledala tam vodní led. K určení, kolik ledu se ve vakuu na lunárním povrchu přemění na páru, se použije hmotnostní spektrometr. Tato data pomohou roveru NASA – Rover pro průzkumné pátrání po těkavých látkách na pólu (VIPER) – který bude na měsíčním pólu hledat vodní led, aby určil oblasti, které v roce 2024 umožní podpořit lidskou přítomnost.

„Dále rychle vybíráme dodavatele z naší skupiny dodavatelů programu Komerční služby v lunárním nákladu (CLPS), aby dovezly na lunární povrch náklady, což je příkladem, jak naše práce spojuje vynalézavost komerčního průmyslu s naším úsilím na Měsíci,“ řekl náměstek administrátora NASA pro vědu Thomas Zubuchen.

„Informace, které z PRIME-1 a dalších vědeckých instrumentů získáme, a z technologických ukázek, které posíláme na lunární povrch, informují naši misi Artemis s astronauty a pomohou nám lépe pochopit, jak můžeme vybudovat trvale udržitelnou přítomnost na Měsíci,“ řekl Zurbuchen.

Intuitive Machines na Měsíc přiletí se svým 88 librovým (40 kg) PRIME nejpozději do prosince 2022, což provede v rámci CLPS na svém přistávacím modulu NOAVA-C. Tato společnost je jednou z několika kosmických firem vybraných NASA, aby na Měsíci prováděly robotické mise.

Generální ředitel Intuitive Machines Steve Altemus v prohlášení uvedl, že „položit základy pro návrat lidí na Měsíc je nesmírná pocta a ještě větší výzva… V Intuitive Machines prahneme po uskutečnění takových smělých misí, které redefinují, čeho je malý podnik schopen.“

PRIME-1 bude vrtat tři stopy pod lunární povrch, aby hledala pohřbený vodní led. Podle NASA to není jen vodní led, po čem jdou, na Měsíci jsou zjevně hojné minerální zdroje.

„PRIME-1nám poskytne ohromný vhled do zdrojů na Měsíci a do toho, jak je těžit,“ uvedl v prohlášení NASA Jim Reuter, náměstek administrátora NASA pro kosmické technologie.

Administrátor NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že kosmická agentura je nachystána nakupovat soukromými společnostmi na Měsíci vytěžené materiály se vzácnými zeminami. NASA před nedávnem objevila, že pod lunárním povrchem je spousta minerálních zdrojů.

Takto by těžba na Měsíci mohla fungovat:

Sled události by zjevně měl být takový, že jakmile se objeví vodní led, tak se do roku 2024 dočkáme pilotované mise a pak krátce nato by mohly už v roce 2025 být zahájeny operace těžby.

by Tyler Durden

Sat, 10/24/2020 – 19:00

Zdroj: https://www.zerohedge.com/political/nasa-awards-houston-space-firm-47-million-drilling-contract-moon

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments