NASA odstraňuje ‚urážlivá‘ jména planet a galaxií, aby byl vesmír ‚inkluzivnější‘

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Politická korektnost se teď už rozšířila i do vesmíru, jelikož NASA tento týden oznámila, že přezkoumá neoficiální přezdívky používané k popisu vzdálených kosmických objektů.

NASA říká, že planety, galaxie a mlhoviny se už nebudou nazývat „urážlivými“ jmény. Prvním krokem k udělání vesmíru daleko inkluzivnějším místem bude odstranění přezdívek jako „Eskymácká mlhovina“ a „Galaktická siamská dvojčata“.

NYP hlásí:

Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení kosmická agentura uvedla, že všechny planety a nebeská tělesa budou nazývána pouze jejich vědeckými jmény, hlásí Houston Chronicle.

Podle nových pravidel bude „Eskymácká mlhovina“ objevená roku 1787 Williamem Hershelem označována jen jako NGC 2392.

Také tzv. „Galaktická siamská dvojčaty“ budou podobně známa jen jako NGC 4567 a NGC 4568.

„Jelikož vědecká komunita pracuje, aby identifikovala a řešila systematickou diskriminaci a nerovnost na tomto poli ve všech aspektech, tak začalo být jasné, že určité kosmické přezdívky nejenže jsou necitlivé, ale mohly by být aktivně škodlivé,“ uvedla v tiskovém prohlášení agentura.

„NASA jako součást svého závazku diverzity, rovnosti a inkluze zkoumá používání neoficiální terminologie pro kosmické objekty.“

Náměstek administrátora NASA pro diverzitu a rovné příležitosti Stephen T. Shih s tím souhlasil slovy: „Tyto přezdívky a termíny mohou mít historické nebo kulturní konotace, které jsou sporné nebo nevítané, a NASA je silně oddána toto řešit.“

August 8, 2020 Niamh Harris 

Zdroj: https://newspunch.com/nasa-removing-offensive-names-from-planets-galaxies-to-make-space-more-inclusive/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments