Národní fronta ve Francii už otvírá „brány moci“

Nezařazené

Front National už ve Francii „prochází branou přístupu k moci“, řekl v neděli ministerský předseda Manuel Valls, když pronášel omračující hodnocení krize zmítající touto centro-levicovou vládou.

Vallsova varování přichází po týdnu turbulencí uvnitř vládnoucích Socialistů, což kulminovalo pátečním výzkumem veřejného mínění, který ukázal, že vůdkyně FN Marine Le Pen by v presidentských volbách 2017 měla porazit presidenta Francois Hollanda.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Francouzský premiér, jehož reformistická agenda vyvolala v Socialistické straně rozkol, z něhož vzešla současná krize, tyto komentáře pronesl během proslovu ke kolegům sociálním demokratům z celé Evropy během Festa dell’Unita v Bologni, tj. na výročním potlachu v jedné z bašt Italské – teď už nefunkční – komunistické strany.

Valls, během toho, co by šlo interpretovat jako varovný výstřel k zastrašení levicových rebelů uvnitř jeho vlastní strany, řekl, že levice po celé Evropě musí změnit svůj přístup.

„Musíme jednat jinak. Musíme mluvit jinak,“ řekl tento jako Španěl zrozený premiér, „aby nás také poslouchali, a bylo nás slyšet.“

„Víme, jaká strašná cena přijde za to, když neuspějeme.“

„Ve Francii otevírá brány k moci extrémně pravicová Marine Le Pen.“

„A já, jako muž levice, se tomu nebudu moci nikdy vzdát, neboť to budou ti nejslabší, kteří budou trpět jako první. A také to bude strašná, možná i osudová, rána pro Evropu.“

Krizi uvnitř Socialistické strany, která minulý měsíc vedla k nouzové přestavbě vlády, následovaly série chmurných aktualizací čísel o stavu francouzské stagnující ekonomiky.

Zkázonosné memoáry

Hollandovy potíže dramaticky zesílil obsah zkázonosných memoárů, které vydala jeho zavržená bývalá partnerka Valerie Trierweiler, a ty jej líčí jako vypočítavého oportunistu postrádajícího jakékoliv principy.

Pravicové skupiny mezi tím v neděli v severofrancouzském přístavu Calais protestovaly proti migrantům, jen dny poté, kdy se uprchlíci pokusili prorazit si ztečí cestu na trajekt do Anglie.

Někteří protestující nesli plakáty s nápisy: „Vykopejte je!“ a další migranty obviňovali ze „zločinů, špíny a ekonomické katastrofy,“ když tvrdili, že ta postihuje město, ve kterém stovky uprchlíků chovají naději, že se dostanou za Kanál do Anglie.

Vůdkyně Národní fronty Le Pen má politickou základnu v regionu Pas de Calais, kde její strana dosáhla v posledních dvou volbách oslnivých zisků.

Valls v dalších komentářích dával na srozuměnou, že jsou zaměřené na odštěpenecké křídlo jeho strany, které oponuje jeho návrhům na zavedení škrtů státních výdajů 50 miliard euro do roku 2017 a použití části těchto úspor ke snížení daní z vyplácených mezd pro společnosti v naději, že to zvrátí trend růstu nezaměstnanosti, který letos v létě dosáhl nového rekordu.

Nadchází hlasování o důvěře

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Napětí ve straně by mohlo vyvrcholit 16. září, kdy Vallsovu vládu čeká hlasování o důvěře v parlamentu, které kdyby se dost levičáků přidalo k pravici, tak by mohlo vést k rozpuštění parlamentu.

„Všichni musí vystoupit a přijmout odpovědnost, abychom se vyhnuli institucionální krizi,“ řekl Valls.

„Co když Marine Le Pen, podle těch předpovědí, získá v prvním kole presidentských voleb 32 procent hlasů, a vyhraje i to druhé kolo, potřebujeme snad tohle?“

„Nebo potřebujeme, aby se země znovu postavila na nohy?“

I přes ztrapnění způsobená tvrzením Trierweiler, že o chudých Hollande mluvíval s gustem jako o „bezzubých“, tak je tu ještě jeho tvrzení, že chtěl uhnout ze svého pětiletého mandátu.

Vypadá to, ale čím dále, tím více nepravděpodobně, že by v roce 2017 byl socialistickým kandidátem, vzhledem k jeho jasně vůbec neexistující šanci na vítězství.

Valls byl dlouho nejpopulárnějším socialistickým politikem ve Francii, ale jeho šance na vítězství ve volební bitvě uvnitř samotné strany mohou být osudově rozbity kvůli zlé krvi vyvolané současnou krizí, říkají političtí analytici.

Ač by podle současných předpovědí Le Pen Hollanda ve druhém kole mezi nimi porazila, tak průzkumy veřejného mínění rovněž naznačují, že kdyby se utkala s bývalým presidentem Nicolasem Sarkozym, nebo s jiným kandidátem cetro-pravice, tak by prohrála.

Trierweiler, která nechala Hollanda po odhaleních jeho aférky s herečkou Julie Gayet, mezi tím z toho běsnění ve Francii vyvolaného svou vše vyzrazující knihou utekla, neboť se vydala na ostrov Madagaskar v Indickém oceáně.

Předchozí článek o potížích Hollanda po publikaci této knihy: Le Pen v posledním průzkumu porazila francouzského socialistického presidenta, který ‚opovrhuje chudými‘

Další články o současné francouzské krizi:

Potřebuje Francie v 21. století revoluci?

Ve Francii je “politická bouře”, Hollande neočekávaně rozpustil vládu

‘Zotavení’ Francie v jediném těžko uvěřitelném grafu

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: breitbart.com

Čtěte také:

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments