Nálety na Irák začínají i přes varování, že ISIS může v odvetě zaplavit Bagdád

Nezařazené

Tiskový tajemník Pentagonu admirál John Kirby potvrzuje:

  • US VOJENSKÉ LETOUNY ZAÚTOČILY NA DĚLOSTŘELECTVO ISLAMISTICKÉHO STÁTU: PENTAGON
  • NÁLET PROVEDLY 2 LETOUNY 2 F-18A SHOZENÍM 500 LIBROVÝCH BOMB
  • US PROVEDLY NÁLET NA IRÁK V 6:45 VÝCHODNÍHO ČASU: PENTAGON

 

Podpořte Reformy.cz nákupem mikiny

S úzkostí očekáváme reakci ISIS, který by mohl – jak varovalo ministerstvo zahraničí, „zaplavit Mosul vodou do výše 100 stop (30 metrů).“

US vojenský letoun provedl nálet na dělostřelectvo ISIL. Dělostřelectvo bylo nasazeno proti silám Kurdů bránících Erbil, poblíž je US personál.

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že ISIS se zmocnilo přehrady v Mosulu. To ohrožuje celý říční úval Tigrisu: Mosul by mohl být pod 30 metry vody, Bagdád pod 5 metry vody.

Jak jsme poprvé tento víkend před touto přehradou varovali…

Podle Al Arabia, tohle je „nejslabší článek“, který je teď ve hře poté, co se ISIS zmocnil největší přehrady v Iráku bez odporu kurdských bojovníků, kteří rovněž v neděli ztratili vůči skupině sunnitských militantů tři města a ropné pole, jak řekli svědkové citovaní Reuters.

Iráčtí bezpečnostní činitelé ve středu řekli, že bojovníci Islamistického státu Iráku a Sýrie postupují i k přehradě Haditha, tj. druhé největší v Iráku.

VOA to potvrzuje:

Bojovníci Islamistického státu v neděli uchvátili kontrolu nad největší iráckou přehradou, ropným polem a dvěma dalšími městy poté, co uštědřili první větší porážku kurdským silám od záboru této oblasti v červnu.

Místní činitelé řekli, že militanti z extremistické skupiny Islamistického státu v neděli uchvátili kontrolu nad městy Zumar a Sinjar u Mosulu a vedou zběsilé srážky s kurdskými silami.

Francouzská tisková agentura AFP citovala mluvčího Spojených národů, jak říká, že ze Sinjaru uprchlo 200 000 lidí, a řekl, že mají obavy o jejich bezpečnost.

A zhoršuje se to: kontrola nad touto přehradou poskytne ISIS, která hrozí pochodem na Bagdád, možnost zaplativ významná města.

*  *  *

A jestli Bagdád opravdu padne, tak budou všechny ty nedávné nedostatky ropy procházkou růžovou zahradou.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Dále čtěte:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments