Nad částmi Evropy se rozptyluje radioaktivní prach ze Sahary

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Tento týden se široce referovalo, že by se možná mohla šířit alarmující zdravotní katastrofa, když se radioaktivní prach začal rozptylovat z alžírské pouště a z širšího saharského regionu po Středomoří. Dále vědci říkají, že ten zlověstný ‚radioaktivní saharský prach‘ vyvolal nárůst znečištění i nad částmi Jižní Evropy.

Asociace pro kontrolu radioaktivity na Západě (Acro) referovala, že vědci tento jev pozorují už od února, kdy byl tento prach nalezen nad částmi Francie. Vzorky potvrdily, že to, co bylo nalezeno, jsou částice radioaktivního prachu, které zdvihla velká bouře, jež nedávno zachvátila Maroko, čímž vytvořila prašná oblaka, která posbírala i radioaktivní materiál, co tam zůstal z jaderných zkoušek, které v této své někdejší državě v Alžírsku počátkem 60. let prováděla Francie.

Saharský písek nad městem

Ač někteří vědci tvrdí, že to „není nebezpečné,“ jiní varovali, že zbytky radioaktivního izotopu cesia 137 by mohly vyžadovat preventivní opatření jako setrvání doma.

Euronews s odkazem na neziskovku, která Evropu monitoruje ohledně známek jaderného zamoření, tento týden referovaly, že „Acro tvrdí, že prováděla testy saharského písku z poslední doby, který posbírali v oblasti Jura u francouzské hranice se Švýcarskem.“

„Acro vzhledem k homogenním usazeninám v rozsáhlé oblasti na základě analytických výsledků odhaduje, že to je 80 000 bq na km2 cesia 137,“ uvedla tato organizace v prohlášení.

„Toto radioaktivní znečištění, které pochází po dávných 60 letech po jaderných explozích, nám připomíná přetrvávající radioaktivní znečištění Sahary, za které může Francie,“ dodali.

Ač z krátkodobého hlediska mohou být zdravotní dopady takovéto expozice zanedbatelné, tak pochybujeme, že by moc Evropanů mělo z takového ohrožujícího mraku částic vznášejícího se nad kontinentem dobrý pocit.

A vypadá to, že nejspíš přijde ještě více usazenin z radioaktivního prachu:

Dost jemný oblak překročil Středozemní moře a pokryl části Španělska, Francie, Británie a Německa i jiných zemí, kde lze teď čekat jev „bahnitého deště.“

A jelikož taková bouře zasáhne alžírské vnitrozemí zase, tak takové částice nejspíš opět vynesou nějaké cesium 137 z místa, kde proběhl 13. února 1960 francouzský jaderný test.

Tato historická detonace nesla kódové jméno „Gerboise Bleue“ a mnozí teď poukazují na hlubokou ironii toho, že jaderný test se ‚opatrně‘ a záměrně prováděl v kolonii dost daleko od Francie, jen aby se ty dlouhodobě přetrvávající následné radioaktivní účinky vrátily zpět a strašily francouzské obyvatelstvo.

Panují rovněž obavy, že radioaktivní prach by mohl zasáhnout až na východ do Turecka, kdy turecké zdravotní úřady teď říkají, že se chystají nechat část obyvatelstva v nadcházejících dnech zavřenou doma.

BY TYLER DURDEN

SATURDAY, MAR 06, 2021 – 9:55

Zdroj: https://www.zerohedge.com/weather/radioactive-dust-sweeping-over-parts-europe-sahara

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments