Na Ukrajině to zase vře. Bude se Rusko více angažovat?

Nezařazené

Dnes ráno byl narušen ten relativní klid posledních dvou týdnů, během nichž US expertní komentátoři prohlašovali Ukrajinu za ‚stabilizovanou‘, Rusko ‚pod kontrolou‘ a Evropu za ‚zotavující se‘. Útoky na vládní budovy v různých ukrajinských městech mimo Krym naznačují, že v těchto manévrech začíná druhé kolo a Rusko nebude ztrácet žádný čas vysvětlováním, jak s tím naloží. Ruský senátor Viktor Ozerov prohlásil, že„Rusko nemá žádné právo na Východní a Jižní Ukrajinu poslat mírové sbory jednostranně,“ leda by s tím souhlasilo OSN … ale… „Rusko má zájem na stabilitě na Ukrajině. A současně s tím musí být také vůle lidu zadokumentována. Referendum je tím nejdemokratičtějším způsobem projevení něčí vůle.“ Jinými slovy: „Nemůžeme vám pomoci, leda byste uspořádali referendum o anexi.“ Fáze 2 začíná … a vypadá to, že Ukrajina to tak bere, jelikož připravují vyhlášení výjimečného stavu.

Z Ruska bez lásky – naši ubozí ruští přátelé na Ukrajině, my vám nemůžeme pomoci…

Ruské mírové sbory nelze v rámci mezinárodního práva výlučně poslat do cizí země, nikoliv na žádost místních úřadů, řekl Interfax předseda Federální obranné rady a Bezpečnostní komise Viktor Ozerov, když komentoval možný apel Lidové rady Doněcka na Rusko, aby do této části Ukrajiny poslalo mírové sbory.

„Naše mírové sbory mohou jednat pouze v souladu s mezinárodním právem. Máme tu příklady, kdy byly mírové sbory poslány do Jižní Osetie a Abcházie, to však proběhlo v rámci Společenství nezávislých států. Kdybychom pouze poslali mírové sbory do Doněcka nebo jinam na žádost místních úřadů, to by šlo proti principům mezinárodního práva,“ řekl Ozerov.

„Rusko nemá žádné právo to provést jednostranně. Kdyby však Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o vyslání mírových sborů, pak by Rusko, jako její stálý člen a signatář Dohody a bezpečnosti a spolupráci v Evropě už právo připojit se ke kontingentu mírových sborů mělo, aby tak garantovalo bezpečnost tohoto regionu,“ řekl Ozerov.

Leda byste uspořádali referendum…

Řekl, že Federální rada presidentovi povolila použití vojsk na Ukrajině při nouzovém zasedání v březnu. „Tohle bylo spojeno se situací na Krymu. Avšak v tomto případě jsme byli motivováni dohodami o Černomořské flotile a potřebou zvýšit bezpečnost našich základen. Těší nás, že jsme během referenda na Krymu nemuseli použít ruské vojáky, a že obyvatelé Krymu o své budoucnosti rozhodli sami,“ řekl Ozerov.

Ozerov během komentářů k situaci ve východních regionech Ukrajiny, kde chtějí pro-ruské síly uspořádat referendum, řekl že „bylo by kontraproduktivní podněcovat události zvenčí.“

„Rusko má zájem na stabilitě na Ukrajině. Současně ale musí být vůle lidu zadokumentována. Referendum je tím nejdemokratičtějším způsobem projevení něčí vůle,“ řekl Ozerov.

A místní ‚ruští‘ obyvatelé tento vzkaz přijímají…

„To, co se děje v Doněcku, Luhansku a v dalších východních regionech Ukrajiny je logické, vezmeme-li v úvahu, jakou politiku prosazovali ukrajinští vůdci, kteří opovrhují názory běžných občanů a jmenují oligarchy, aby jim vládli,“ řekl Rjazanski Interfax.

A co na to ukrajinská vláda?

Radě byl předložen zákon zavádějící v regionech Doněck, Lugansk a Charkov výjimečný stav v reakci na narušení veřejného pořádku během víkendu.

Po tamních rozsáhlých víkendových protestech do Doněcka dorazila presidentská kandidátka Julia Tymošenko.

Ta označila okupaci místních administrativních budov na Ukrajině za „separatistický úchvat moci“ a apelovala na vládu, aby „takovéto akce do budoucna znemožnila.“

Skupina asi 100 maskovaných mužů s baseballovými pálkami zaútočila na demonstranty a nutila je útěku, přičemž policie nebyla schopná tyto dvě strany rozdělit. Aktivisté pak obsadili náměstí a začali skandovat: „Referendum! Referendum!“ – čímž se dožadovali hlasování, které tomuto regionu umožní větší autonomii na Kyjevu.

Opravdu Krym 2.0…

Vypadá to, že naděje trhů na stabilitu dostala také na frak (zvláště po bujarém apelu SocGen z minulého týdne – následně po Goldmanovi – aby se ostatní přidali) s tím, že požadované výnosy u dluhopisů s 2-měsíční zralostí už zase proráží 30%.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček Zdroj: Interfax zerohedge.com

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments