Na konci roku se ekonomika eurozóny propadla a na tempo zotavení jako USA či dokonce Čína nemá

EKONOMIKA, Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

FRANKFURT, Německo (AP) – Evropská ekonomika se v posledních 3 měsících roku 2020 propadla méně, než se čekalo, jen o 0,7%, jelikož podniky ve Francii a Německu přestály obnovené kolo lockdownů proti COVID-19 poněkud lépe, než se čekalo.

Souhrn oficiálních čísel zveřejněných v úterý nemůže zakrýt, že na tento rok je výhled chmurnější, jelikož se u 19 zemí, které používají euro, čeká, že při zotavení z nejhorších časů pandemie budou zaostávat za Čínou i USA.

Eurozóna se za ten rok podle Eurostatu propadla o 6,8%. Tato číslo zdůrazňují, jak divně ekonomická data vypadala jak houpačce s propadem o 11,7% v druhém čtvrtletí, tj. s největším propadem od počátku těchto statistik roku 1995, kdy loni v létě došlo ve třetím čtvrtletí k zotavení o 12,4%.

Zimní vlna znamenala nové restrikce cestování, podnikání a aktivit, ale společnosti v některých sektorech, jako průmyslová výroba, byly lépe schopny se přizpůsobit, než podniky služeb, jako hotely a restaurace.

Největší evropská ekonomika, ta německá, ve čtvrtém čtvrtletí vyrostla o překvapivé 0,1%, přičemž Francie zažila propad menší, než se čekalo, jen o 1,3%. Celkově se od ekonomik eurozóny čeká propad až 2,5%.

Od eurozóny se očekává, že dosáhne úrovně ekonomického výkonu roku 2019 až roku 2022, říkají činitelé Evropské centrální banky. To je kontrast oproti Číně, tj. jediné významné ekonomice, která roku 2020 vyrostla s produktem navýšeným o 2,3% a proti USA, kde rozpočtoví experti Kongresu předpovídají návrat na úroveň roku 2019 uprostřed letošního roku. Minulý měsíc Mezinárodní měnový fond snížil svoji předpověď růstu eurozóny tento rok na 4,2% z 5,2%.

Tato čísla přichází uprostřed rozčarování a ukazování prstem kvůli pomalému tempu rozběhu očkování v Evropské unii, zatímco Británie, která EU opustila, začala s vakcinací dříve a lidi zatím očkuje vyšším tempem.

„Ač jsou data o DPH eurozóny lepší, než jsme ještě před týdnem čekali, zůstává krátkodobý výhled evropské ekonomiky zahalený mračny kvůli obtížené zdravotní situaci v několika zemích a plouživému rozběhu očkování,“ řekl Oxford Economics vedoucí ekonom eurozóny Nicola Nobile.

BREITBART LONDON

2 Feb 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/02/02/covid-eurozone-economy-shrank-at-end-of-2020-expected-to-bounce-back-slower-than-u-s-china/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments