Myšlenek, které za války rozpoutaly zločiny proti lidskosti, jsme se nezbavili

Nezařazené

Vždy, když se dostanu k nějakému filmu nebo článku na téma holokaustu, si říkám, jak vůbec mohlo k něčemu takovému dojít. Jak to tehdy lidé mohli dopustit? Kde se v nich vzala taková míra nelidskosti a nenávisti? Zároveň jsem se vždy utěšoval tím, že šlo o etapu lidských dějin, která už se nemůže a nebude v Evropě opakovat.

Dnes už si to bohužel nemyslím. Stačí se začíst do diskuzí o islámu nebo uprchlících. Nejde o obavy a strach, kterým je spousta lidí naplněna. Pro to mám určité pochopení. Co ale nechápu, je ta otevřená nenávist vůči těm, kteří se od nás odlišují kulturou, náboženstvím, etnickou příslušností, barvou pleti či místem narození. Jsem zděšen, kolik lidí vidí v imigrantech podřadné a rovnoprávné jednání nezasluhující jedince. Jsem zhnusen tím, kolik lidí doporučuje do imigrantů střílet, potápět jejich lodě nebo pro ně dokonce zakládat lágry odbobné těm, jež pamatují utrpení milionů obětí druhé světové války. Jinými slovy mě děsí, kolik lidí je přesvědčeno o tom, že si uprchlíci nezaslouží nic jiného než smrt.

Vzdělanější, zkušenější, bohatší avšak nepoučitelní

Jak je to možné, že stále tolik lidí přitahují myšlenky, které napáchaly tolik škody a utrpení? Od války nás dělí tři, možná čtyři generace. Lidé jsou obecně vzdělanější a jsou obeznámeni s historickými lekcemi, kterými museli projít jejich předkové. Životní úroveň je řádově zcela jinde. Těžko tedy přičítat současnou vlnu nenávisti nějaké frustraci z hospodářské krize. Nemůžeme se ani vymlouvat, že by lidé byli zfanatisovaní nějakým diktátorem.

Jasně, těch lidí, kterým přijde v pořádku nezvané hosty vyhladit, je o poznání méně než těch, které naplňovala za války nenávist vůči Židům a dalším nepřátelům. Navíc zatím zůstává u slov, za války šlo o skutečné činy. Ale přesto mě to nenechává klidným. Vůbec. K radikálnímu řešení se totiž přiklánějí lidé napříč společenskými vrstvami, bez ohledu na vzdělání a věk.

Nevím proč a nevím, jak tomu vzdorovat. Ale je třeba si přiznat, že myšlenek, které za války rozpoutaly zločiny proti lidskosti, jsme se nezbavili.
Originální článek naleznete zde:

Myšlenek, které za války rozpoutaly zločiny proti lidskosti, jsme se nezbavili

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments