Mohl by Salvini spojit síly s Meloni a vytvořit tak první čistě národně populistickou vládu v Západní Evropě?

Evropská Unie, POLITIKA

Italský ministr vnitra Matteo Salvini vyzval ministerského předsedu této země, aby uznal, že vládnoucí koalice této země zkolabovala, a požádal o hlasování o důvěře a o předčasné volby.

Giorgia Meloni je vůdkyní národně populistické strany Bratři Itálie a řekla, že nové volby by konečně mohly přinést vládu odhodlanou provést „politicky nekorektní reformy, které Itálie tolik potřebuje.“ Rovněž věří, že suverenistická aliance mezi její stranou a Salviniho Ligou by mohla „příštích pět let vydržet,“ hlásí Secolo d’Italia.

Poté, co hnutí Pěti hvězd Salviniho straně Liga zablokovalo drahý projekt vysokorychlostní železnice, lze tuto koalici v podstatě možno považovat za skončenou, hlásí italské noviny Il Giornale.

V posledních měsících spolupráce uvnitř té nepravděpodobné koalice mezi národně populistickou Ligou a levicově populistickým hnutím Pěti hvězd (MS5) jen uvadala, když do popředí začaly vystupovat rozdíly v jejich politikách a politických filosofiích.

Lidová podpora pro Ligu v posledních pěti letech narůstala, kdy poslední průzkumy dávají této straně 39 procent, zatímco M5S spadla na polovinu pouhých 15 procent.

Salvini uvedl, že jeho strana půjde do voleb sama, a pokud se jí nepovede dostat 40 procentní většinu potřebnou pro většinovou vládu, tak si „vybere spolucestujícího.“ Jako na nejpravděpodobnějšího koaličního partnera Ligy se pohlíží na Bratry Itálie Giorgie Meloni.

Když se jí během interview s Century Italy ptali, zda si myslí, že by její strana mohla s Ligou Mattea Salviniho zformovat vládní koalici, tak Giorgia Meloni odpověděla:

„V to doufám. Analýza mezi voliči na evropské úrovni stejně jako poslední průzkumy říkají, že Liga a Bratři Itálie by dnes mohli společně v obou komorách parlamentu získat velkou většinu. My sice některé věci cítíme jinak, ale v těch důležitých věcech, počínaje ekonomikou, přes imigraci až po rodinu máme společné hodnoty. A v Evropě jsme byly jedinými dvěma italskými stranami, které hlasovaly proti von der Leyen, kterou Merkel s Macronem protlačují do čela Evropské komise. Může se stát cokoliv a my jsme připraveni na jakoukoliv eventualitu. Avšak aliance mezi námi a Ligou je přirozená a umožnila by nám vybudovat soudržnou vládu schopnou přetrvat příštích pět let a dát odpovědi na otázky, které Italové od vlády čekají.“

By Arthur Lyons 11 August 2019

Italian Interior Minister Matteo Salvini – Image: Angel_AMX – MikeDotta / shutterstock.com

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/08/can-salvini-and-meloni-join-hands-to-form-the-first-fully-national-populist-government-in-western-europe/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments