Michiganská policie třiceti výstřely popravila duševně nemocného muže

Nezařazené

Duševně nemocný bezdomovec Milton Hall zavolal policii po hádce s pokladníkem v obchodě. V zápětí se však dostal do hádky i s přivolanou šestičlennou policejní hlídkou. Choval se rozzuřeně, což vedlo k tomu, že mu jedna policistka pohrozila tím, že na něj vypustí policejního psa. Bezdomovec pak v afektu vytáhl nožík (avšak stále si udržoval od policistů bezpečnou vzdálenost několika metrů) a vyzval policisty, ať tedy policejního psa vypustí. V tu dobu už na něj mířilo všech šest policistů. Krátce poté se (stále rozzuřený a ve vzdálenosti několika metrů) Milton Hall otočil, a udělal dva kroky – nikoliv směrem k policistům, ale stranou (zcela zjevně se je nesnažil napadnout), načež do něj tým šesti policistů nasázel přes 30 nábojů.

Shlédněte celou událost na videu (velmi grafický obsah)

[iframe width=“600″ height=“330″ src=“http://www.youtube.com/embed/4W-Wo7xaSv0?feature=player_detailpage“ frameborder=“0″]

Policisté jsou sice vybaveni méně smrtelnými (to je správný název jejich kategorie) tasery, kterými mohli muže bez problému paralyzovat, nicméně to by nejspíš nebylo tak vzrušující. I pokud by se z jakéhokoliv důvodu rozhodli použít střelnou zbraň proti člověku, který udělal dva kroky do strany, stačil by jen jeden výstřel do vzduchu, jakožto zastrašující akce. Případně jedna střela do nohy či do ramena, pokud se skutečně cítili natolik ohroženi. Podle mého osobního názoru se jednalo o popravu, nic menšího. Těchto šest policistů se dle mého názoru chovalo jednoduše jako krvelačná popravčí četa. Ještě více neuvěřitelné bylo, když poté se stále vytaženými zbraněmi pomalu přistoupili k mrtvole muže, ze kterého pár vteřin předtím udělali doslova cedník, jako by i s třiceti kulkami v těle stále představoval jakoukoliv hrozbu. Co se jim v tu chvíli honilo hlavou, to by mě opravdu zajímalo. Čekali snad, že vstane z mrtvých, nasadí si turban, zvedne se a půjde si pro ně??? Mimochodem, naprosto podporuji právo policie (stejně jako všech ostatních) použít střelnou zbraň na svoji obranu, nebo případně k dopadení prchajícího zločince. Stejně tak je mi jasné, že naprostá většina policistů by se takto nikdy nezachovala. Jedná se však o alarmující událost, a je velmi důležité, aby podobné otřesné případy nezasadily do společnosti klín nedůvěry mezi policii a veřejnost. Nikdo si nic takového nepřeje, všichni jsme na stejné straně. Podobné incidenty je však třeba jasně odsoudit (nejen) u soudu veřejného mínění, jinak se nastaví extrémně nebezpečný precedens.

PS: Naneštěstí se nejedná se o ojedinělý případ, často neospravedlnitelná brutalita policie (obzvláště ve Spojených státech) je velkým problémem. Mohl bych sem přidat video, na kterém policie umučila k srmti (shodou okolností taky duševně chorého – hrdinové..) muže opakovaným použitím taserů a bitím. Myslím ale, že toho bylo pro jeden den dost..

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na