Merkelová Trumpovi nabídla miliardu dolarů za zrušení amerických sankcí proti rusko-německému plynovodu

EKONOMIKA, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, Světová

V Německu vypukla čerstvá aféra s plynovodem Severní proud 2, jelikož německá vláda Angely Merkelové je obviněna z pokusů o uplácení amerických činitelů nabídkou něco za něco pro USA, aby je přiměla odvolat sankční režim zaměřený na zmaření stavby a dokončení tohoto projektu.

Berlín údajně nabídl, že nakoupí americký plyn za miliardy dolarů, pokud Washington přestane uvalovat sankce a dovolí, aby byl tento rusko-německý plynovod dokončen, k čemuž by za normálních okolností došlo už před řadou měsíců.

Americký postoj, který za Trumpa přitvrdil, když ten uvalil sankce na všechny společnosti a jejich ředitele, co pracují na projektu Severní proud 2, je ten, že to učiní Evropu energeticky závislejší na Rusku a tudíž snadněji podléhající jeho geopolitickému vlivu, přičemž tím zároveň „trestají“ Ukrajinu. Kritici však poukazují, že i USA v tom mají své ekonomické zájmy, zvláště do Německa prodávat ten svůj zemní plyn.

Vypadá to, že vláda Merkelové zkusila zahrát na tento ekonomický motiv, když věděla, pro prezidenta Trumpa je to ten nejpřímější způsob, jak jej k něčemu otevřít.

Zprávy o tomto vybublávajícím skandálu jsou podle britského The Telegraph následující:

Lobbyistická skupina Environmentální akce Německo (DUH) tento týden publikovala uniklý dopis německého ministra financí Olafa Scholze Stevu Mnuchinovi, tehdejšímu ministru financí USA z loňského srpna.

V tom pan Scholz nabídl, že poskytne investici 1 miliardy dolarů do nových infrastruktur na dovoz amerického zkapalněného zemního plynu do německých přístavů, pokud Amerika zruší plánované sankce.

A teď to zase přispívá z mixu skandálů kolem aféry s Alexejem Navalným. Spojené státy a Ukrajina totiž využily ruského zatčení tohoto opozičního aktivisty, který byl údajně loni v srpnu otráven nervovým plynem, aby vyvinuly nátlak na Merkelovou kvůli projektu Severní proud 2.

Tento měsíc, i když Rusko vypovědělo diplomaty z Německa, Švédska a Polska za údajnou účast na demonstracích za Navalného, což velvyslanectví z větší části popíraly, Berlín stejně prohlásil, že se „zatím“ neustále drží spolupráce s Ruskem na Severním proudu 2.

Gazprom nedávno odhadl, že k dokončení zbývá jen 6% plynovodu. To odpovídá 150 km, které Rusko slíbilo, že dokončí.

Trump na tento projekt uvalil nové sankce ještě v posledních týdnech, co byl v úřadu, čímž v lednu podnítili činitele Gazpromu a Ruska, aby vydali překvapivé prohlášení, o rostoucím „riziku“, že přidá-li Washington další sankce, tak by projekt mohl být zcela suspendován.

BY TYLER DURDEN

FRIDAY, FEB 12, 2021 – 4:15

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/merkel-offered-1-billion-us-drop-sanctions-against-russia-germany-pipeline

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments