Merkelová nabízí Evropské unii podporu ve sporu proti populistickému Maďarsku

Evropská Unie, POLITIKA

BERLIN (AP) – Německá kancléřka Angela Merkel ve čtvrtek prohlásila, že šéf výkonné složky Evropské unie má její plnou podporu ve věci nové kampaně maďarské vlády, která tvrdí, že vedení EU účelově oslabuje vnější hranice tohoto bloku, aby dovnitř dostalo více migrantů.

Kampaň vlády ministerského předsedy Viktora Orbána spuštěná před květnovými volbami do Evropského parlamentu ještě více rozdmýchala už dlouhodobě se rozhořívající napětí mezi Budapeští a Bruselem.

Nedávno začaly Maďarsko zaplavovat vládní billboardy vyobrazující předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera spolu s maďarsko-americkým finančníkem Georgem Sorosem objevující se v této zemi i v novinách a časopisech.

Ty tvrdí, že vůdci EU, o kterých Orbán říká, že vykonávají pokyny od Sorose, „spouští spolu s africkými zeměmi experimentální imigrační projekt; chtějí zavést povinné kvóty na usazování Afričanů; a chtějí zaškrtit finanční pomoc zemím bránícím se migraci.“

Vůdci EU tato tvrzení zavrhli a namítají, že vůdce EU Juncker ve skutečnosti stojí v čele posilování vnějších hranic tohoto bloku.

„Jean-Claude Juncker má moji plnou solidaritu a my mu to rovněž v naší diskusi s Maďarskem vyjasníme,“ řekla Merkelová reportérům v Berlíně.

Tato kampaň znovu oživila hlasy, aby byla Orbánova strana Fidesz vyhozena z centro-pravicového seskupení Evropských lidových stran (EPP) v Evropském parlamentu, ale Merkelová obešla otázky, kdy její trpělivost s Orbánem překročí meze. Členy EPP jsou jak Křesťanskodemokratická unie Merkelové, tak i strana Junckera.

„Když vidím ty billboardy, které se teď šíří po Maďarsku, jsem tím nesmírně překvapen,“ řekl Juncker na konferenci v Bruselu. „Ale nevzdávám to. Nejsem takový.“

Juncker dodal, že v Evropě nelze dosahovat „žádného pokroku“, když národy bojují jeden proti druhému.

„Co je moc, je moc,“ řekl.

Německý konzervativec, který je kandidátem EPP, aby byl šéfem Komise po EU volbách, Manfred Weber, řekl, že Orbánova kampaň a další nedávné komentáře v tomto evropském centro-pravicovém uskupení spustila „ohromný nesouhlas a hněv.“

Německému deníku Seuddeutsche Zeitung řekl, že Orbán nemá právo být v EPP a zároveň vést kampaň proti předsedovi Komise, který je z toho samého uskupení. Orbán musí „uznat, že se odchyluje čím dál více a více od EPP,“ dodal Weber.

Maďarsko ale neprojevilo žádný náznak, že by couvalo.

Ten billboard „ve všech svých detailech obsahuje prokazatelné, přesné a pravdivé prohlášení,“ řekl Orbánův personální šéf Gergely Gulyas.

„Posledních pět let znamenalo pro Evropu selhání v důsledku činností Evropské komise a Evropská komise se nemůže vyhnout odpovědnosti za to, co se v Evropě dělo,“ řekl, když uváděl Brexit a ohromné přívaly migrantů.

22 Feb 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/02/22/merkel-offers-european-union-support-in-dispute-against-populist-hungary/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments