Merkelová Evropě: Připravte se vzdát se suverenity

Nezařazené

A jako se to děje vždy, když se zase mluví o krizi, začíná se mluvit i o fiskální unii. A abychom o tom nepochybovali, spolková kancléřka Merkelová dnes ráno zase všem připomněla, co všechno musí dát všanc, aby se dosáhlo skutečně stabilní a udržitelné Evropské unie. Nechybí v tom odevzdání národní suverenity ve prospěch Německa. A tím jsme opět u základního předpokladu. Vždy to totiž bylo něco za něco – chcete fiskálně a monetárně sjednocenou Evropu? Můžete ji mít, ale musíte se sklonit před Merkelovou.

Reuters:

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí prohlásila, že členové eurozóny musí být připraveni vzdát se kontroly nad určitými politickými oblastmi ve prospěch evropských institucí, pokud má tato organizace opravdu překonat dluhovou krizi a opět přilákat zahraniční investory.

Při projevu v Deutsche Bank v Berlíně, kde hostila polského předsedu vlády Donalda Tuska, Merkelová obhajovala svůj přístup ke krizi před kritiky, kteří namítají, že klade příliš velký důraz na úspory, když řekla, že Evropa musí nalézt cestu, zajistit jak růst, tak finanční stabilitu.

Tyto výroky přišly dva měsíce před tím, než se evropští lídři mají sejít v Bruselu, aby prodiskutovali kroky směrem tzv. „fiskální unii“.

Pointa:

„My, když už hledíme do propasti, zjevně najdeme společné řešení,“ řekla Merkelová. „Ale jakmile se ten tlak zmírní, lidé zas řeknou, že chtějí jít svou vlastní cestou. Musíme být připraveni přijmout to, že to bude Evropa, kdo bude mít v určitých oblastech poslední slovo. Jinak nebudeme schopni s budováním Evropy pokračovat,“ dodala.

Z toho plynou dva závěry. Evropa bude zase „hledět do propasti“ velice brzy, a když Merkelová říká „Evropa“, myslí Německo.

To bylo potvrzeno okamžitým popřením této skutečnosti s tím, že „by bylo ‚nebezpečné‘, kdyby další země v Evropě nabyly pocitu, že Německo uvaluje svůj vlastní ekonomický model na celý blok.“

Jaká je tedy německá vize pro „Evropu“?

„Nemusíme se vždy vzdát národních postupů, jen potřebujeme být kompatibilní,“ řekla Merkelová. „Momentálně je to chaos.“

„Je třeba, abychom byli připraveni rozejít se s minulostí a pokračovat kupředu. Já jsem na to připravena,“ řekla.

Tak se jen občas vzdejte národních postupů. A ano, Merkelová je samozřejmě připravena takto uvědomělý kontinent vést. Otázkou však zůstává, kdo další v Evropě je ochoten vzdát se svých svobod při dalším směřování k německé říši.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček Zdroj: www.zerohedge.com

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments