Maďarským zájmem je zlepšování spolupráce mezi Západem a Ruskem, vyhlásil Orbán

POLITIKA, Světová

Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán po středeční schůzce s Vladimirem Putinem v Budapešti řekl, že maďarské zájmy spočívají ve zlepšení spolupráce mezi Západem a Ruskem.

Orbán během společné tiskové konference s ruským prezidentem také řekl, že Maďarsko má prospěch z pozitivních vztahů mezi západní a východní Evropou, NATO a Ruskem a Maďarskem, hlásí Hungary Today.

Oba vůdci se dotkli široké škály témat včetně obchodních vztahů mezi Maďarskem a Ruskem, stability na Středním východě, zlepšení vztahů mezi NATO a Ruskem stejně jako oddanosti obou těchto stran ochraně křesťanstva po celé planetě.

„Už řadu let máme zavedenou praxi pořádání každoročních rusko-maďarských schůzek na nejvyšší úrovni,“ prohlásil ministerský předseda Orbán.

„Ohlédneme-li se, musím říci, že jsme během těch výročních schůzek zažili jak úspěšné, tak méně úspěšné roky. Tento poslední rok ovšem patřil k té první kategorii,“ dodal maďarský ministerský předseda.

Co se týče ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi, Orbán řekl, že rok 2018 byl prvním rokem, kdy po uvalení sankcí EU na Rusko ekonomické vztahy mezi Ruskem a Maďarskem rostly. Orbán s odkazem na statistická data uvedl, že obchod mezi oběma zeměmi přesáhl 6 miliard dolarů a už to dotáhla na šest a půl miliardy dolarů.

Co se týče geopolitiky, tvrdil Orbán, že historicky vždy platí, když jsou vztahy mezi Východem a Západem špatné, Maďarsko na tom vždy prodělává. Právě proto by Orbán rád mezi NATO a Ruskem dosáhl daleko pozitivnějších vztahů.

„Zlepšení vztahů mezi NATO a Ruskem je jednou z oblastí, v níž s Ruskem spolupracujeme,“ řekl Orbán s dodatkem, že jak Maďarsko, tak Rusko mají společný zájem na zastavení migrace a na dosažení stability na Středním východě.

Ministerský předseda Orbán rovněž zdůraznil, že společnou touhu, kterou sdílí jak Maďarsko, tak Rusko, je chránit křesťanské komunity na Středním východě. Maďarský premiér reportérům řekl, že se oba tito vůdci po tiskové konferenci sejdou s křesťanskými náboženskými reprezentanty ze Středního východu.

Tips? Follow Arthur Lyons 

By Arthur Lyons 3 November 2019

Ilustrace: Tričko s Putinem a Trumpem v Rusku – Photo Credits: Diego Fiore / shutterstock.com

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/11/orban-improved-cooperation-between-russia-and-west-in-hungarys-interest/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments