Maďarský Orbán je mezi Čechy třetím nejpopulárnějším zahraničním politikem po Čaputové a papeži Františkovi, zjistil STEM pro Evropskou komisi a zahraniční tisk

Domácí, POLITIKA

Tento průzkum provedený v Praze sídlícím institutem pro politické průzkumy STEM odhalil, že mezi zahraničními politiky byl mezi českými respondenty třetím nejpopulárnějším maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.

Orbán byl jednou z jedenácti zahraničních a veřejných postav, kterých si Češi cenili.

Tou nejpopulárnější postavou mezi zahraničními politiky byla u Čechů slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s 71 procenty obdivovateli, zatímco druhým Čechy nejmilovanějším byl papež František s 63 procenty přívrženců.

Hungary Today o těchto poznatcích politicko-statistické vědy STEMu dále referuje, že nejméně oblíbení jsou u Čechů jsou americký prezident Donald Trump s 24 procenty a bývalý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker také s 24 těch, kdo ho berou, zatímco čínský prezident Xi Jingping měl jen 18 procent.

12 procent STEMem vybraných Čechů řeklo, že tohoto maďarského ministerského předsedu mají „opravdu rádi“, zatímco 36 procent řeklo, že ho „mají dost rádi“. Na druhou stranu 29 procent nezávisle reprezentativně vybraných respondentů v tomto průzkumu řeklo, že ho nesnáší, zatímco 19 procent vnímá Orbána jen negativně, přičemž 10 procent o něm říká, že ho považují za velice negativního. 22 procent českých respondentů od STEMu říká, že na tuto maďarskou hlavu státu nemají žádný názor.

Před třemi lety stejný vědecký průzkum Orbána ukazoval jako šestého nejpopulárnějšího zahraničního vůdce mezi reprezentativně vybranými Čechy.

V lásce Čechů v závěsu za těmito třemi zahraničními politiky pak byla bývalá britská ministerská předsedkyně Theresa May, která byla v době průzkumu ještě v úřadě, pak byl mezi k průzkumu určenými Čechy ještě hodně milovaný francouzský prezident Emmanuel Macron a za nim se krčil ruský prezident Vladimir Putin, kdy tito tři dostali v daném pořadí příznivé hodnocen od 47, 40 a 36 procent skutečně reprezentativně vybraných Čechů.

Ještě hlouběji než Putin se krčil polský ministerský předseda Jaroslaw Kaczynski, který dostal pozitivní hodnocení od 35 procent, zatímco německá kancléřka byla téměř na stejné úrovni s Donaldem Trumpem na 25 procentech.

Tento průzkum veřejného mínění objednávaný každé dva roky Evropskou komisí jako tzv. Eurobarometr také odhalil, že Čechům bohužel pořád dělá velké starosti migrace, to ale prý většině Evropanů.

Dokonce 34 procent evropských respondentů řeklo, že vidí v imigraci ten nejdůležitější problém, jemuž Evropa čelí.

Problém migrace byl na vrcholu seznamu problémů u 21 členských států, kdy Česká republika, Malta, Estonsko, Slovinsko a Holandsko na něj odpovídalo nejnegativněji.

Ovšem v pokrokovém Švédsku, Finsku a Dánsku se podle těchto vědeckých objevů lid správně nejvíce ze všeho děsí klimatické změny.

By Arthur Lyons 12 August 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/08/hungarys-orban-is-the-3rd-most-popular-foreign-politician-after-caputova-and-pope-francis/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jose
1 rok před

No ty dva jeste pred Orbanem vyzaduje nutnou porci slabomyslnosti.

Marie Urbánková
1 rok před

Kde se ten průzkum konal? Hádám že v psychiatrické léčebně. František, ta zrůda není politik. Je to papež a už se nedá snést. Je to představitel církve, ne politik.