Maďarsko pracuje s Gazpromem na platbách za plyn v rublech

EKONOMIKA, Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

Maďarsko hledá způsob, jak platit v rublech, aniž by porušilo předpisy EU.

Neexistuje řešení, jak platit za ruský plyn v rublech, aniž by se porušily nějaké sankce EU a zajistily se dodávky zemního plynu do této země, řekl v pondělí na videu vystaveném na Facebooku maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó.

Podle tohoto ministra se teď na detailech pracuje spolu s pobočkou MVM CEEnergy a s pobočkou Gazpromu Gazprom Export.

Příští platby této země za dovezený ruský plyn jsou splatné v květnu.

Szijjártó řekl, že obě tyto společnosti měly bilaterální dohodu a že Evropská unie se na tom jakkoliv nepodílela, takže nevidí žádnou potřebu, aby při koordinaci této záležitosti hrála nějakou roli.

Ministr zdůraznil, že ty dvě společnosti spolu mají kontrakt a teď tu smlouvu jen upraví. Tato loni v září uzavřená smlouva stanovuje možnosti přejít oproti euru na jinou měnu, dodal.

Podle navrženého řešení vytvoří pobočka MVM u Gazprom Bank dva účty, které nejsou na sankčním seznamu: euro-účet a rublový účet. V budoucnu bude pobočka MVM Gazprom Bank platit v eurech, Gazprom Bank platbu v eurech převede na rubly a tuto částku pošle Gazprom Export.

Szijjártó řekl, že toto rozhodnutí splní platbu, což uspokojí nové potřeby dodavatele, zároveň to ale neporuší žádné sankce.

Maďarsko je ochotno za ruský zemní plyn platit v rublech, řekl minulý týden maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.

„Nebudeme mít s platbami za plyn v rublech, pokud o to Rusové požádají, žádné problémy,“ řekl Orbán na mezinárodní tiskové konferenci o měně, v níž bude Maďarsko platit za ruský plyn.

Náhledový obrázek: Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. (Facebook)

April 12, 2022

editor: REMIX NEWS

author: MAGYAR HÍRLAP

Zdroj: https://rmx.news/hungary/hungary-works-with-gazprom-on-finding-ruble-payment-for-gas/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Orbán ultranacionalisty zařazen na seznam ‚nepřátel Ukrajiny‘ na zabití Maďarsko pracuje s Gazpromem na platbách za plyn v rublech USA varují EU před zákazem ruské ropy, že způsobí více škod než […]