Maďarsko posílá do Česka 150 respirátorů kvůli nárůstu případů koronaviru, EU posílá 30

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Český ministerský předseda a předsedkyně Evropské komise poděkovali Maďarsku za poslání pomoci v časech nouze.

V reakci na prosbu České republiky k Evropské unii o pomoc v boji s hrozným nárůstem případů koronaviru, poslalo Maďarsko 150 respirátorů, řekl v neděli národní tiskové agentuře MTI maďarský ministr zahraničí a obchodu Tamás Menczer.

„Maďarská vláda si myslí, že v současné situaci je třeba solidarity jednoho s druhým na obou stranách, jak uvnitř země, tak v zahraničí, aby se lidstvo tomu viru úspěšně ubránilo,“ řekl Menczer.

Respirátory určené pro Česko se nakládají do náklaďáku. (zdroj: MTI)

Maďarsko přikročilo k tomuto kroku poté, co Evropská unie v reakci na českou prosbu poslala 30 respirátorů ze společných nouzových rezerv, načež si maďarský krok vysloužil poděkování jako od českého ministerského předsedy Andreje Babiše, tak od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen.

„Maďarsko nám pomůže 150 plicními ventilátory. Díky, Viktore, cením si tak rychlé a významné pomoci. Hasiči ty ventilátory v nadcházejících dnech převezou do @SSHR_SSHR, odkud se rozvezou do nemocnic podle potřeby,“ napsal v tweetu Babiš.

V současnosti se Česká republika potýká s jedním z nejhorších nárůstů koronavirových případů v celé Evropské unii, čímž zemi dohání k zavedení lockdownových opatření.

„Vítám takovou solidaritu mezi členskými státy. V této pandemii potřebujeme jeden druhého ještě více,“ tweetnula von der Leyen, kdy tento vzkaz byl přeložen i do maďarštiny.

V České republice je podle posledních údajů v nemocnicích 1 941 plicních ventilátorů, z nichž je v současnosti 51,4 procenta zabráno pacienty.

Včera na Twitteru oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), že Severoatlantická obranná organizace (NATO) schválila dodávku 60 ventilátorů z rezerv této aliance. Také Rakousko plánuje do Česka poslat ventilátory.

Český ministerský předseda Andrej Babiš na inspekci v nemocnici spolu s Českou armádou během nárůstu počtu případů koronaviru v zemi.

Spojené státy posílají na pomoc České republice také 28 doktorů Národní gardy. Ti by měli pracovat v polních nemocnicích a poskytovat expertní zkušenosti nabyté během boje s virem v USA.

October 26, 2020

editor:DÉNES ALBERT

author:MTI

via:HUNGARIAN CORONAVIRUS INFO PAGE

Zdroj: https://rmx.news/article/article/hungary-send-czechia-150-respirators-as-coronavirus-spikes-higher-eu-sends-30

Sdílejte přátelům

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela
27 dní před

Tak co nám teda ti Maďaři poslali, respirátory nebo ventilátory?