Maďarsko, Polsko, Česko a Slovensko se spojily do pro-rodinné koalice

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Demografické problémy se musí vyřešit podporou rodin, ne migrací, řekla maďarská ministryně rodiny Katalin Novák.

Země Visegrádské čtyřky (V4), tj. Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko založily na video-konferenci pořádané ve čtvrtek „pro-rodinnou koalici,“ řekla ve čtvrtek maďarská ministryně bez portfolia a pro rodinu Katalin Novák.

„V srdci Evropy vzniklo partnerství, které činí z rodin své těžiště. Nehledáme odpovědi na demografické problémy, s nimiž se potýkáme, v migraci, ale v podpoře rodin,“ řekla Novák. Tuto rodinnou konferenci svolalo polské předsednictví V4 s účastí dalších ministrů, tj. s Marlenou Malag z Polska, Milanem Krajniakem ze Slovenska a s Janou Maláčovou z České republiky. Tyto strany se dohodly, že budou koordinovat svá rozhodnutí ohledně rodin a zahájí společný výzkum.

Novák zdůraznila, že společným cílem těchto čtyř zemí je to, aby mladí lidé mohli mít tolik dětí, kolik chtějí, a aby rozběhu rodinného života nepřekážely žádné finanční bariéry.

„Mluvila jsem na této konferenci o maďarských postupech. V Maďarsku vycházíme ze skutečnosti, že když někdo pomýšlí na rodinu, tak to znamená úctu ke svým předkům a pocit odpovědnosti ke svým potomkům, tj. že myslí v dlouhodobé perspektivně,“ řekla Novák.

Zdůrazňovala, že ženy by měly dostat příležitost skloubit své profesionální a rodinné životy, a ne si muset z těch dvou vybrat jen jeden. Dodala, že vláda rovněž na rodiny myslí i během koronavirové pandemie, kdy se čím dál více a více peněz utrácí na jejich podporu jak v rozpočtu na letošní rok, tak na ten příští. Zdůraznila, že částka určená na podporu rodin na příští rok bude trojnásobná oproti roku 2010, kdy se současná konzervativní vláda ujala moci.

„Zavedli jsme podporu pro děťátka, největší maďarský program vytváření domovů a zvedneme od 1. července náhrady za denní péči. Od roku 2022 budou mít lidé do 25 let výjimku z daně z příjmu, přičemž matky vychovávající čtyři děti dostanou úplnou výjimku na daň z příjmu, znamená to však i výstavbu školek,“ říkala, když uváděla, co se vládě už podařilo.

Novák se rovněž zmínila, že nedávný maďarský průzkum odhalil, že mladí lidé nemají stanovený časový plán, kdy zakládat rodinu, s dodatkem, že podobný výzkum by se měl koordinovat mezi členskými státy Visegrádu. Věří, že kdyby se daly provádět takové průzkumy na úrovni Visegrádské skupiny, tak by toho šlo využívat pro lepší kooperaci.

„V rámci V4 monitorujeme osvědčené postupy jeden druhého; např. v Polsku už mladí lidé mají výjimky na dani z příjmu, ač u nich je to trochu menší daňová srážka, než jaká se od ledna zavede v Maďarsku,“ řekla Novák.

Náhledový obrázek: Maďarská ministryně bez portfolia pro rodinné záležitosti Katalin  Novák. (MTI/Prime Minister’s Office)

May 14, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

via:MAGYAR HÍRLAP

Zdroj: https://rmx.news/article/article/hungary-poland-czechia-and-slovakia-establish-family-friendly-coalition

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments