Macronova vláda couvá z volební reformy, protože spravedlivý volební systém by posílil Marine Le Pen

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Vláda Emmanuela Macrona shodila ze stolu slib z roku 2017 na volební reformu, o níž bývalý ministr vnitra Chirstophe Castaner konstatuje, že by pomohla jen populistické straně Marine Le Pen.

Emmanuel Macron během své kandidatury na prezidenta sliboval reformu francouzského volebního systému na proporcionální zastoupení, jeho vláda ale teď těsně před příštími prezidentskými volbami z tohoto nápadu couvá.

Bývalý ministr vnitra Chistophe Castaner, který teď v poslanecké sněmovně vede Macronovu stranu La République En Marche! (LREM/Republika na pochodu), řekl, že tento krok by posloužil jen posílení Rassemblent National (RN/Národní obroda) vedené Marine Le Pen, hlásí Liberation.

„Nejsem pro, abychom přivedli do parlamentu 100 poslanců RN,“ uvedl pan Castaner.

Byl to bývalý ministr spravedlnosti Minister François Bayrou, kdo vedl volání po systému poměrného zastoupení, ale vůdčí zdroj z LREM řekl France Inter, že tato záležitost nepatří k tématům, která by pana Macrona zajímala.

„Zkoušel jsem své zdroje v exekutivě, ale prezidenta republiky v tomto okamžiku tahle záležitost vůbec nezajímá. Změnit pravidla tak těsně před volbami by nebylo moc chytré,“ řekl tento zdroj.

Castanerovy obavy zřejmě vyvěrají ze skutečnosti RN vedená Le Pen si vedla při hlasování s poměrným zastoupením jako ve volbách do Europarlamentu nesmírně dobře.

V evropských volbách 2019 porazila Národní obroda Macronovu Republiku na pochodu a stala se v Europarlamentu největší francouzskou stranu s 24 křesly a více než 23 procenty hlasů.

Marine Le Pen při své vítězné řeči vyzvala k předčasným národním volbám s tvrzením, že prezident Macron při europarlamentí volební kampani do ní vložil i své prezidentství.

I ostatní populistické a proti-establishmentové strany si v systému poměrného zastoupení vedly dobře, jako Strana Brexitu, která v Británii roku 2019 eurovolbám dominovala ziskem 29 křesel, kdy druzí byli Liberální demokraté se ziskem jen 15 křesel.

PHILIPPE WOJAZER/AFP via Getty Images

CHRIS TOMLINSON

22 Jan 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/01/22/macron-govt-backs-off-electoral-reform-after-realising-it-would-benefit-right-wing-opposition/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments