Macron zavírá nejelitnější univerzitu Francie, tu samou, na které sám promoval

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Macron během svého funkčního období protlačoval neo-liberální politiku, ale zdobil ji populistickými opatřeními, která mnoho jeho kritiků považuje politické klamy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil uzavření nejelitnější univerzity vyučující veřejnou správu ve Francii, École Nationale d’Administration (ENA), na níž sám promoval.

Tuto univerzitu sídlící ve Štrasburku založil roku 1945 Charles de Gaulle s cílem vytvořit celonárodní vysokoškolskou instituci, která bude formovat budoucí vůdce francouzské administrativy.

ENA se v posledních 76 letech stala pro Francii tím, co jsou Yale a Harvard pro Spojené státy a Oxford pro Anglii.

Tato univerzita, která každoročně vyprodukuje pouze 80 absolventů, vychoval polovinu prezidentů Páté republiky, osm z 22 ministerských předsedů a absolventi této školy v současnosti vedou francouzskou Centrální banku, ministerstvo financí, Republikánskou stranu, francouzskou zpravodajskou službu a státní železniční dráhy.

École Nationale d’Administration vyprodukovala ohromnou část francouzské elity, teď jí ale zavírají dveře.

Avšak změny kolem této univerzity začaly být už dost zjevné roku 2004. Po promočním ceremoniálu toho roku vydali absolventi více než 20stránkovou zprávu pro vedení nazvanou „Nutnost reformy.“ Jedním ze signatářů byl i Emmanuel Macron.

Macron úřaduje od roku 2017, ale díky své neo-liberální ekonomické politice se potýkal s tím, že značná část společnosti se proti jeho prezidentství od konce roku 2018 staví, což se projevilo v protestech žlutých vest, kdy mnohé z nich se zvrhly v násilí. Macron během svého prezidentství trpí dost ubohou mírou schvalování. V důsledku toho francouzský prezident roku 2019 oznámil „velkou národní debatu.“ Macron si zjevně uvědomil, že by mohl uklidnit hněv proti-elitářských davů přijímáním populistických opatření, a tak už před časem signalizoval, že uvažuje o zrušení ENA.

Na základě tohoto současného rozhodnutí prezidenta tedy ona štrasburská instituce navždy zavírá dveře, o čemž článek v Economist píše jako o Macronově populistickém sebe-popírajícím gestu.“

Náhledový obrázek: Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě v dětském psychiatrickém oddělení nemocnice Reims ve východní Francii, aby prodiskutoval psychologický dopad krize COVID-19 a locdownů na děti a teenagery ve Francii, středa, 14. dubna 2021. (Christian Hartmann/Pool via AP)

April 15, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

via:INDEX

Zdroj: https://rmx.news/article/article/macron-to-close-france-s-most-elite-university-the-same-one-he-graduated-from

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
1 rok před

Macron = slabý prezident, ale s obrovským škůdcovským potenciálem, že by mohl aspirovat na titul “Hrobař demokratické Francie”.