Macron tajně připravuje proslov o založení nového světa po koronavirové krizi

Evropská Unie, POLITIKA

Zatímco opatření k boji s wuhanským virem COVID-19 nadále drží francouzské občany v jejich domovech, tak se od prezidenta Emmanuela Macrona očekává, že brzy pronese tzv. „zakladatelský projev“ nového post-krizového světa.

„Potichoučku připravuje ohromnou řeč o novém světě,“ řekl francouzským novinám Le Parisien jeden vládní ministr.

Podle deníku Ile-de-France pracuje Macron na významném projevu, o němž někteří spekulují, že bude veřejně pronesen na francouzský Den Bastily 14. července, kdy budou v této zemi zrušena karanténní opatření.

Očekává se, že Macron ve svém projevu oznámí zahájení nových všeobjímajících činností jeho vlády přijatých k ochraně země před bezprecedentními ekonomickými a sociálními kalamitami. Rovněž se očekává, že vytyčí svou vizi „světa po“ koronavirové pandemii.

Tento tzv. „zakladatelský projev“ bude znamenat konec karantény stejně jako „začátek nové éry,“ říká ten samý ministr.

Tento projev bude „doprovázen významnými oznámeními, nejspíš o zrušení určitých reforem,“ dodal tento ministr, když se zmiňuje např. „o zrušení penzijní reformy a reformy audiovizuálního sektoru.“

France: Police accused of being racist against the French https://t.co/cO2awutCBm pic.twitter.com/7X7aWUt2tl

— Voice of Europe 🌍 (@V_of_Europe) April 7, 2020

Podle prohlášení o tom posbíraných francouzskými novinami od prominentního ministra Macronův projev nejspíš vytyčí své hlavní priority pro post-krizový svět. Priority, k nimž bude nejspíš mj. patřit robustní sociální stát, záchrana ekonomiky a snížení sociální nerovnosti.

„Musíme se z toho dostat pomocí mohutného (dirigistického) programu tak, abychom neponechali žádný prostor populistům,“ argumentuje Macronův poradce.

Vzhledem k postavení, v němž se Macron nachází, když mu ohromné segmenty francouzského obyvatelstva už nevěří, tak nejspíš svůj „zakladatelský projev“ využije, aby svým voličům signalizoval, že on a jeho vláda vytyčí nový kurz, s nímž vstoupí do post-krizového světa.

V únoru Voice of Europe referoval o průzkumu provedeném francouzskými novinami Le Figaro přes průzkumníka Kantar-One Point, který odhalil, že Macronova důvěra u veřejnosti se propadla do rekordních hlubin.

Poll: French President Emmanuel Macron more unpopular than ever https://t.co/ck0spLRZpt

— Voice of Europe 🌍 (@V_of_Europe) February 10, 2020

Avšak tento měsíc další průzkum zveřejněný Ifop pro Maris Match ukázal, že krize COVID-19 zafungovala pro Macronovo prezidentování jako posila, kdy teď na něj příznivě už pohlíží 46 % francouzských občanů.

By Arthur Lyons 10 April 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/04/france-macron-secretly-preparing-a-speech-on-the-world-after-the-coronavirus-crisis/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments