Macron slibuje kriminalizovat kritiku Izraele jako ‚nenávistnou mluvu‘

Evropská Unie, POLITIKA

Francouzský president Emmanuel Macron slíbil, že bude v reakci na současný vzestup nenávistných zločinů proti židovskému lidu kritiku Izraele kriminalizovat jako formu „nenávistné mluvy“.

Macron oznámil novou definici antisionismu jako součást sady opatření navržených k boji proti antisemitismu.

Vice News hlásí:

Macron promlouvající na večeři pro francouzskou Židovskou asociaci řekl, že vláda přijme definici Mezinárodní aliance připomínek holocaustu, aby tak veřejným činitelům pomohla reagovat na antisemitismus, který je ve Francii ilegální.

Ač definice této mezivládní organizace explicitně neuvádí sionismus, tak říká, že antisemitismus může nabývat formy „odpírání práv Židovskému lidu na sebeurčení, tj. např. tvrdit, že existence státu Izrael je rasistický podnik.“

„Antisionismus je jednou z moderních forem antisemitismu,“ řekl Macron. „To, co se skrývá za negací existence Izraele, je nenávist k Židům.“

Tento krok ve Francii rozpoutal debatu, když skupina zákonodárců v pondělí navrhla zákon, který by z antisionismu učinil trestný čin. Někteří kritici varovali před směšováním antisionismu s antisemitismem, když říkali, že by to mohlo potlačovat legitimní kritiku Izraele a znamenalo by to nepatřičné omezení svobody slova.

„To je historická negramotnost nebo ještě hůře stupidita,“ řekl France 24 francouzský žurnalista Dominique Vidal. „Zaměňovat antisemitismus a antisionismus umožní izraelskému ministerskému předsedovi Benjaminu Netanyahuovi, který má problémy se svou image, aby umlčoval své odpůrce.“

Ale příznivci tohoto kroku říkají, že tato změna je nezbytná, když poukazují, jak antisemitští agitátoři široce cíle svých útoků označují za sionisty, místo aby o nich mluvili jako o Židech, aby se tak vyhnuli problémům se zákonem.

Francie byla šokována sérií vysoce profilovaných antisemitských nenávistných zločinů z minulého měsíce, což v úterý vytáhlo tisíce lidí ve francouzských městech do ulic na demonstraci solidarity s Židovskou komunitou.

V sobotu byl v Paříži protestujícími žlutých vest verbálně napaden prominentní francouzský filosof Alain Finkielkraut, když jej během procházení kolem jejich demonstrace nazývali „špinavým Židem“ a „špinavým Sionistou“. Za tento útok byl jeden muž zatčen.

V úterý bylo skoro 100 náhrobních kamenů na židovském hřbitově ve východní Francii nalezeno zneuctěných svastikami. V posledních týdnech vandalové také počmárali pařížský obchod s bagetami slovy „Juden“, pomalovali svastikami portrét zesnulého politika a přeživšího holocaust Simona Veila a podřezali stromy pěstované jako připomínku vražd židovské mládeže prováděných antisemitskými gangy.

K těmto útokům došlo týden poté, co francouzská vláda řekla, že v roce 2018 došlo k 74 procentnímu nárůstu hlášeného antisemitismu, tj. na 541 případů z 311 registrovaných v roce 2017.

Macron rovněž navrhl nová opatření, která budou obsahovat zákony nutící společnosti sociálních médií, aby potlačovaly nenávistnou mluvu na internetu a identifikovaly autory tak rychle, jak je to jen možné. Zvláště kritizoval Twitter za dlouhé odstraňování nenávistné mluvy a neposkytování pomoci vyšetřovatelům při stíhání odpovědných.

Rovněž to bude obsahovat kroky k rozpuštění tří krajně pravicových skupin Sociální bašta, Krev a čest šestiúhelníku a Boj 18 – které rozdýchávaly antisemitismus. Macron rovněž řekl, že v multikulturních francouzských čtvrtích je hnací silou antisemitismu radikální islamismus.

Izraelský Netanyhu, jak oznámila jeho kancelář, vyjádřil v telefonním hovoru svůj vděk za Macronův krok uznat antisionismus jako antisemitismus.

February 23, 2019 Sean Adl-Tabatabai

Zdroj: https://newspunch.com/macron-vows-criminalize-criticism-israel-hate-speech/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments