Macron přišel o většinu, a tak Le Pen volá po rozpuštění francouzského parlamentu

Evropská Unie, POLITIKA

Vůdkyně populistické Národní obrody (RN) Marine Le Pen poté, co strana prezidenta Emmanuela Macrona ztratila většinu, tak v úterý vyzvala k rozpuštění francouzského parlamentu a k vypsání předčasných voleb.

Paní Le Pen vyzvala prezidenta Macrona, aby rozpustil parlament a předstoupil před voliče, když jeho strana La République en Marche! (LREM/Republika na pochodu) přišla o absolutní většinu o jedno křeslo, když sedm poslanců tento týden ze strany uteklo, aby v parlamentě vytvořili svoji vlastní skupinu.

„V perfektní demokracii nás to musí pohnat, abychom se vrátili k voličům, navíc když jsme ztratili svou většinu a když jsme na vstupu do krize,“ řekla Le Pen. Francouzské noviny Le Figaro referují, že rovněž navrhla, aby příští volby proběhly podle proporcionálního zastoupení.

V současnosti jsou francouzští poslanci parlamentu voleni dvoukolovým systémem, kdy kterýkoliv kandidát, co získá přes 50 procent hlasů, úplně zvítězí, nebo v případě, že žádný kandidát nepřekročí tento práh, proběhne mezi dvěma vrcholnými druhé kolo.

Proporcionální hlasování, které se používá ve volbách do Evropského parlamentu, straně Le Pen nahrává do rukou, když ta se těší celonárodně široké podpoře, ale může ztratit regionálně. Stejný princip platil v minulosti v britské politice, kde ty třetí strany jako UKIP nebo Liberální demokraté si mohly sice celonárodně vést dobře, ale měly potíže získat parlamentní křesla volená systémem jen jako první v regionu.

V rámci proporciálního systému se mohly transformovat na významné strany, když se dostaly do Evropského parlamentu v době, když se takových voleb Británie účastnila.

Loni RN vyhrála nejvíce křesel do Europarlamentu, kdy porazila Macronovu LREM a také využila tohoto vítězství, aby volala po nových volbách.

Le Pen v komentáři k rozštěpení Macronovy strany řekla: „Rozpad té hala-bala slepené aliance se dal čekat. Zvolení poslanci Republiky na pochodu měli společnou jen jednu věc: měli intuici, aby v posledních prezidentských volbách tíhli k tomu Macronovu balónu momentálně nesenému horkým vzduchem.“

Ač ztráta většiny od prezidenta Macrona nevyžaduje, aby vypsal nové volby, tak situace pro něj bude daleko obtížnější, bude-li chtít protlačovat svoji agendu.

Průzkum zveřejněný minulý měsíc ukázal, že jen 35 procent francouzské veřejnosti má důvěru v reakci s jakou prezident Macron reagoval na wuhanský koronavirus.

BERTRAND GUAY/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

20 May 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/05/20/le-pen-calls-dissolution-french-parliament-macron-loses-majority/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments