Macron měl během protestů pořád natočený vrtulník k útěku z prezidentského paláce

Evropská Unie, POLITIKA

14 Dec 2018

Francouzský prezident Emmanuel Macron nebyl během „IV. dějství“ protestů Žlutých vest jen obyčejně přítomen v Elysejském paláci, nýbrž měl také pořád po ruce natočenou helikoptéru, aby v případě, že by k němu protestující prorazili, mohl hned utéct, uvádí zprávy.

Tento francouzský vůdce byl minulou sobotu v Elysejském paláci opevněný pomocí bezprecedentního množství bezpečnostních sil včetně 500 vojáku republikánských gard spolu se stovkami policistů a četníků vyzbrojených vodními děly a dalšími prostředky proti davům, hlásí Le Dauphine.

Pokud by se však protestujícím podařil útok na Elysejský palác a dostali by se přes bezpečnost, tak měl prezident údajně rovněž v pohotovosti natočený vrtulník, aby jej a další evakuoval, během akce připomínají útěk bývalého rumunského prezidenta Nicolae Ceausesca, který při kolapsu svého komunistického režimu 22. prosince 1989 vrtulníkem uprchl před lidovým povstáním.

Svědkové z Elysejského paláce z minulé soboty popisují tohoto francouzského vůdce, že při těch protestech vypadal „jak z mramoru“, když při nich docházelo k vysoké míře násilností jak v Paříži, tak i v jiných francouzských městech jako Toulouse a Bordeaux.

Protestující francouzského prezidenta v posledních několika týdnech zahnali do kouta a pokračovali, i když vláda už souhlasila s jejich počátečním požadavkem zrušení nárůstu daně z paliv.

Tento týden pak Macron nabídl několik dalších ústupků včetně zvýšení francouzské minimální mzdy o 100 euro a několik daňových úlev jako nezdanění práce přesčas a výzev společnostem, aby zaměstnancům vyplatily roční bonusy, které také nebudou zdaněné.

I přes tyto nové politiky, které nejspíš Francii doženou k překročení prahu tří procent z HDP stanoveného Evropskou unií na přípustný deficit, tak mnozí volají po tom, aby tyto protesty pokračovaly, včetně krajně levicové strany France Insoumise (Nepoddajná Francie) pod vůdcem Jean-Luc Mélenchonem, který řekl: „To si snad tváří v tvář rozhořčení davů nad skutečností, že pár lidí má vše a ostatní nic, prezident myslí, že rozsypání trochy penízků bude stačit, aby se to současné občanské povstání uklidnilo?“

Tento sentiment je ve francouzské veřejnosti natolik rozšířený, že nedávný průzkum ukázal, že 54 procent Francouzů říká, že ty protesty by měly pokračovat, a tak ta země spěje k sobotnímu „Dějství V“.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2018/12/14/fearful-yellow-vests-macron-helicopter-standby-escape-elysee-palace/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments