Má to někdo pod kontrolou? Zmatek “po iráckém puči” se prohlubuje

Nezařazené

Zatímco US váhají mezi bombardováním severního Iráku a případným leteckým shazováním balíčků potravin a nádob s vodou, aby udržely fasádu „ušlechtilosti“ intervence, tak je už značně nejasné, jestli má Irák v současnosti ve skutečnosti vůbec nějakou vládu, která to tam vede. Jak jsme včera ohlásili, současný premiér al-Maliki je zjevně nešťastný z toho, že by se měl vzdát moci, když vybrali nového premiéra Haidera al-Abadiho, takže se rozhodl vést cosi, co mnozí popisují jako vojenský puč a obklíčit residenci presidenta. Od té doby se ale stává situace matoucí.

Jak to shrnuje Reuters: „Irácký president v pondělí jmenoval nového ministerského předsedu k náhradě Nuri al-Malikiho a naléhal na něj, aby zformoval vládu se širokým zastoupením, jímž by šlo překonat vzájemné krveprolití, nebylo ale jasné, zda se Maliki podvolí US a íránskému tlaku, aby odstoupil. Šiítští muslimové jsou někdejšími spojenci ve Washingtonu a Teheránu, ale i v Bagdádu, obviňováni, že to oni dohnali odcizenou sunnitskou menšinu k revoltě, přičemž Maliki v pondělí v hlavním městě nasadil loajální milice a speciální síly poté, co pronesl vzdorovitou řeč, v níž obvinil hlavu státu z porušování ústavy.

Od Malikiho nepřišla žádná bezprostřední reakce na jmenování Haider al-Abadiho ministerským předsedou. Avšak Malikiho synovec, a blízký politický spojenec, řekl Reuters, že bude usilovat o zvrácení tohoto jmenování u soudu.

President Fouad Masoum Abadiho, vůdce Malikiho islámské strany Dawa, jmenoval aby vedl administrativu, která získá u parlamentu zvoleného v dubnu podporu. Masoum, etnický Kurd, na něj v televizní promluvě naléhal, aby během následujícího měsíce „zformoval vládu s širším zastoupením“.

Abadi, který během vlády sunnitského diktátora Saddáma Husseina strávil desítky let v exilu v Británii, se rychle zatvářil, že to má pod kontrolou, a naléhá na národní jednotu proti „barbarskému“ Islamistickému státu. Ale Malikiho věrní jen málo touží po poklidném konci: „Nezůstaneme potichu,“ řekl Malikiho synovec Hussein al-Maliki. „Tato nominace je ilegální a porušuje ústavu. Poženeme tuto námitku k federálnímu soudu.“

A aby byl zmatek úplný, tak v tomto okamžiku se do toho zapojily US:

Poté, co Washington schválil Masoumův pokus prolomit tříměsíční slepou uličku po volbách, která ochromila i reakci Bagdádu na Islamistický stát, tak ministr John Kerry na Malikiho apelovat, aby se neuchyloval k síle, ani „nekalil vodu“, až se bude Irák snažit o změnu vůdce.

V kousavých poznámkách řekl: „Proces formování vlády je kritický kvůli trvalé stabilitě a klidu v Iráku, a my doufáme, že pan Maliki nebude kalit tyto vody.“

„Jakémukoliv druhu něčeho, co se odchyluje od legitimního ústavního procesu, který teď probíhá a funguje, se dostane jen nepatrné mezinárodní podpory.“

Zatímco policie a elitní jednotky armády, mnohé z nich vybavené a vycvičené Spojenými státy blokovaly ulice v hlavním městě, tak Kerry dodával: „V tomto okamžiku demokracie pro Irák by nemělo dojít k žádnému použití násilí, k žádnému zapojení vojsk či militantů.“

Před Abadiho nominací mluvčí US ministerstva zahraničí znovu potvrdila podporu pro „ministerského předsedu, který může reprezentovat aspirace Iráckého lidu budováním národního konsensu a vládou s širokým zastoupením.“

„Odmítáme jakékoliv snahy o dosažení výsledku pomocí vynucování nebo manipulace ústavního nebo justičního procesu,“ řekla v prohlášení s dodatkem, že Spojené státy „plně podporují“ Masouma jako garanta irácké ústavy.

Tohle kulminovalo zavoláním nikoho menšího než vicepresidenta Bidena: US vicepresident Joe Biden v pondělí gratuloval Haiderovi al-Abadimu, že byl designován novým ministerským předsedou a slíbil US podporu irácké vládě se širokým zastoupením, jak uvedl Bílý dům. „Designovaný ministerský předseda vyjádřil svůj záměr promptně přikročit ke zformování vlády na širokém základě schopné vzdorovat hrozbám Islamistického státu Iráku a Levanty i vybudovat lepší život pro Iráčany ze všech komunit,“ uvedl v prohlášení Bílý dům o tomto telefonním hovoru. „Vicepresident předal gratulaci od Obamy a obnovil svůj závazek plně podporovat novou široce reprezentující iráckou vládu, zvláště pak v jejím boji proti ISIL,“ řekl.

Samozřejmě, že kdyby byla situace ponechána sama sobě, tak by byl nejspíš rychle nahrazen Malikim a potichoučku by opustil jeviště. Avšak teď, když US jasně vyjádřily své záměry, a uvážíme-li zaznamenanou historii toho, jak US v posledních letech vybírají „vítězné kandidáty“, tak jsou náhle všechny sázky nejisté.

Ale zase, možná už ani nezáleží na tom, kdo to vede, pokud vůbec někdo: policie totiž v pondělí uvedla, že jacísi bojovníci zabrali město Jalawla 115 km severovýchodně od Bagdádu poté, co vyhnali síly autonomní kurdské regionální vlády.

Protože pokud by ISIS zabral Bagdád, tak uvidíte, že to agresivně potlačované „irácké geopolitické riziko“ vyžene rizikovou prémii na ropu, že proletí střechou.

Nakonec to není tak, že by ISIS neměl žádné páky: vzpomeňte, že před džihádisty je velice jasná možnost se silou jaderné ničivosti. Pokud by selhalo všechno ostatní, mohou prostě vyhodit do povětří Mosulskou přehradu, kterou zabrali zrovna minulý týden, aby zaplavili úval řeky Tigris s nesčetnými iráckými městy, kdy v kulminaci bude v Bagdádu přes 5 metrů vody, což by způsobilo, že život pro mladého Joe Bidena, syna US vicepresidenta Huntera Bidena, by byl dost nesnesitelným, jestli ten tedy bude také jmenován i do správní rady nějaké vůdčí irácké energetické společnosti navíc ještě ukrajinské společnosti Burisma.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Sdílejte přátelům

1
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na