Luboš Heger vyhlásil prohibici, tedy válku podnikatelům a volnému trhu

Nezařazené

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se v pátek rozhodl pro absolutní prohibici prodeje alkoholických nápojů s podílem alkoholu nad 20%.

Tento krok zásadně poškodí poctivé podnikatele – prodejce alkoholu a provozovatele hostinských zařízení, kteří samozřejmě zaplatili dodavatelům, platí daně, sociální a zdravotní pojištění za své zaměstnance, provozní náklady, ale jejich příjem je v tuto chvíli mnohdy zcela zásadně omezen a nikdo jim ho nenahradí. Řadě podnikatelů může nařízení ministra Hegera (připomínáme, že je z “pravicové” TOP 09) způsobit existenční potíže.

Pamatujete si prohibici? Stále nefunguje!

Pamatujete si prohibici? Stále nefunguje!

Prohibice povede i k dalším negativním důsledkům, aniž by existovala záruka, že problém s otravami mentanolem vyřeší. Citujeme z prohlášení Radima Smetky ze Strany svobodných občanů:

Prohibice je v dané situaci nejhorším možným krokem. Povede k nárůstu prodeje nelegálně vyráběného a distribuovaného alkoholu, který má vyšší rizika. Zejména lidé závislí na alkoholu tak ztratí přístup ke kvalitnímu alkoholu a uchýlí se k nákupu nebezpečných substitutů. Kvalitní alkohol byl nejrychleji dostupnou první pomocí na otravu metanolem, kterou nyní vláda zakázala. Jedná se o zjevnou snahu vlády vytvářet dojem, že s problémem něco dělá. Bohužel to nejhorší možné v dané situaci.

Podstatou řešení problému nejsou kontroly kvality prodávaného alkoholu, nýbrž zásadní snížení spotřebních daní z lihovin. Touha vlády vysát z občanů co nejvíce peněz stála životy několika lidí. Spotřební daň z alkoholu je vztažmo k výši mezd v České republice výrazně vyšší než např. v Německu či Rakousku. Lidé jsou tak vysokými cenami alkoholu nuceni nakupovat nebezpečné alternativy. Svobodní odmítají vysoké daně, tedy aby se pravidla a daně stavěly proti lidské přirozenosti. Pravidla mají podle Svobodných pouze chránit svobodu každého jednotlivce před excesy ve společnosti, nikoliv vynucovat představu politiků o „správném způsobu života“.

K tématu dále doporučujeme:
Roman Frnčo (MenejŠtátu.sk): Svet naivných ideí
Petr Málek (Mises.cz): Popil methyl, popil ethyl

Originální článek naleznete zde:

Luboš Heger vyhlásil prohibici, tedy válku podnikatelům a volnému trhu

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments