Logistický problém s leteckou operací v Sýrii

Nezařazené

From Stratfor

Složení sil provádějících nálety na Sýrii zdůrazňuje logistickou složitost takovéhoto druhu operace. Většina US letadel účastnících se operace nad severním Irákem a Sýrií je umístěna v Perském zálivu a kolem něj, což znamená, že operují daleko od místa vzletu. Na úvodní operaci v Sýrii se údajně zúčastnily i Bahrajn, Jordánsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar, čímž ještě složitost a problémy s koordinací zvýšily.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Ač jsou US letadla rozprostřena na několika letištích po celém regionu, tak jednu z nejvyšších koncentrací leteckých prostředků má letadlová loď USS George H. W. Bush v současnosti umístěná v Perském zálivu. 8. Peruť lodi se skládá z universálních letounů 48 F/A-18 stejně jako z letounu EA-6B Prowler pro elektronický boj. Části těchto útočných sil se zúčastnily 22. září operací nad Sýrií. Tyto na lodi umístěné letouny budou operovat více než 850 mil (1363 km) od svého místa vzletu, což je mimo jejich akční rádius bojového dosahu.

To prodloužení dosahu činí z techniky pro doplňování paliva za letu kvůli vedení operací v Sýrii nezbytnost, stejně jako tomu bylo v posledních týdnech nad severním Irákem. Tato technika může významně prodloužit operační dosah letounu. Ovšem závislost na tankovacích letadlech pro doplňování paliva za letu je při vedení těchto náletů hlavním omezením. US zdroje už narážely na nedostatek kapacit pro doplňování paliva za letu a Washington apeloval na své spojence, aby pomohli s budováním kapacit pro probíhající operace. Před tím, když se nálety pořád ještě omezovaly na severní Irák, tak se účastnil letoun pro doplňování paliva za letu umožňující vést letounům bojové hlídky s dalekým dosahem a průzkumné lety u třetiny prováděných leteckých misí.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

S tím jak US spojenci v regionu zaujímají při náletech aktivnější roli, výhled na možnost více US letounů ze základen ze zemí v Zálivu roste. Spolu s možností použít tureckých letišť by potenciál k nasazení letecké techniky z míst v sousedních zemích zjednodušil logistiku, která připadá na dálkové bojové hlídky a nálety s podporou doplňování paliva za letu. Avšak dalším problémem, který se bude muset překonat, jsou překážky v domácí politice a potenciální regionální třenice v důsledku zapojení do US vedené letecké kampaně.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments