Le Pen s Macronem v druhém kole prezidentských voleb těsně stejné výsledky

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Průzkum výsledků druhého kola francouzských prezidentských voleb, které se budou konat příští rok, mezi současným prezidentem Emmanuelem Macronem a populistickou vůdkyní Marine Le Pen odhalil, že oba kandidáti mají výsledky těsně vedle sebe.

Průzkum Harris Interactive zveřejněný tento týden staví prezidenta Macrona jen o čtyři body před jeho očekávanou soupeřkou v druhém kole Marine Le Pen s jen 52 procenty hlasů oproti 48 procentům pro Le Pen.

Podle zprávy z novin Le Parisien tento průzkum nejenže je těsný, ale v rozmezí statistické chyby průzkumu a přichází poté, kdy v předchozím průzkumu z tohoto měsíce pro první kolo Le Pen zvítězila s 26 až 27 procenty hlasů, zatímco prezident Macron vyšel druhý s 23 až 24 procenty.

Jeden z důvodů tohoto výsledku je, že až polovina voličů levicových kandidátů řekla, že v druhém kole voleb, pokud by to byl duel mezi Le Pen a Macronem, vůbec volit nebudou.

Tyto výsledky jsou pro Le Pen ziskem oproti předchozímu průzkumu vedenému v červnu, který postavil tuto populistickou vůdkyni na 45 procent a prezidenta Macrona na 55 procent, kdy se v posledním průzkumu ten desetiprocentní náskok scvrkl na pouhá čtyři procenta.

Tento výzkum je také daleko lepší než konečné výsledky z voleb 2017, v nichž prezident Macron v druhém kole zvítězil 66,1 procenty hlasů.

Nový průzkum přichází jen dny poté, co Macronova vláda vycouvala ze slibu z roku 2017 zavést volební reformu a přejít v zemi na systém poměrného zastoupení podle hlasování, tj. metodu, ze které měla stran Rassenblement National Le Pen (RN/Národní obroda) během voleb do Europarlamentu velké zisky.

Bývalý ministr vnitra Christophe Castaner, který teď vede Maronovu stranu La République En Marche! (LREM/Republika na pochodu) ve francouzském parlamentu, výslovně prohlásil, že volební reformu odmítl, neboť by pomohla straně Le Pen až k 100 parlamentních křesel.

THOMAS SAMSON/AFP via Getty Images

CHRIS TOMLINSON

28 Jan 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/01/28/poll-le-pen-and-macron-almost-neck-and-neck-in-french-presidential-second-round/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments