Kryptoměny centrálních bank jako úložiště hodnoty ohrožují globální finanční stabilitu, říká německý činitel

EKONOMIKA, Světová

Německá centrální banka uvažuje o alternativě ke kryptoměně centrální banky (CBDC) řešící digitální platby…

Burkhard Balz, německý politik a člen správní rady centrální banky této země, v projevu 20. října řekl., že je kriticky důležité vytvořit nástroj k omezení toho, jak se po jeho spuštění používá digitální euro.

Balz zdůrazňoval, že lidé by měli mít možnost používat centrální bankou podložené digitální euro jen v platebním režimu a nikoliv k ukládání hodnoty.

Mají-li digitální měny centrálních bank stejné charakteristiky jako tradiční peníze, tak by střadatelé mohli své peníze v časech krize vyzvednout, aby je převedli na digitální eura, čímž by se z těchto peněz staly dluhové závazky centrální banky.

„To by mohlo vést ke strukturálnímu rozpadu bankovního sektoru a v důsledku toho by potenciálně mohlo dojít k zadušení poskytování úvěrů ekonomice,“ varoval Balz.

Balz jako opatření k prevenci před digitálním runem na banky navrhl, aby centrální banky mohly omezit částku, jakou může v danou dobu uživatel držet v digitálních eurech. Čili, jak řekl, banky by kontrolovaly poptávku po digitálních eurech zaváděním pobídek založených na vrstvených odměnách, k čemuž dodal:

„Nejsem si moc jist, zda by pobídky mohly ve skutečnosti zabránit digitálnímu runu na banku. Technickou realizaci CBDC je třeba důkladně promyslet a otestovat.“

Balz rovněž prohlásil, že ač je Deutsche Bundesbank silně zapojená do diskusí kolem CBDC, tak se rovněž poohlíží po alternativních řešeních digitálních plateb, které nepotřebují zavádění CBDC, které by mohly zabránit nežádoucím důsledkům spojeným s jejich zavedením. Nakonec řekl, že centrální banka rovněž uvažuje o způsobech, jak by šlo propojit řešení založená na blockchainech a chytrých kontraktech s konvenčními platebními systémy.

V červenci Balz při zasedání parlamentu řekl, že v současnosti kryptoměny nejsou hrozbou finanční stability. Dodal však, že by nebezpečné být mohly, kdyby „vypadly zpod pravomoci regulačních orgánů nebo kdyby chyběly mezinárodní standardy.“

by Tyler Durden

Thu, 10/22/2020 – 05:00

Authored by Mohammad Musharraf via CoinTelegraph.com,

Náhledový obrázek courtesy of CoinTelegraph

Zdroj: https://www.zerohedge.com/crypto/cbdc-store-value-threatens-global-financial-system-stability-says-german-official

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments