Konexe.info – interaktivní mapa vztahů zájmových skupin

Nezařazené

Reformy.cz o.s. přihlásily svoje plánované internetové projekty volebnipas.cz, dotaceroku.cz a konexe.info do programu ReStart Česko. ReStart Česko je nový program realizovaný Sdružením VIA ve spolupráci s americkou neziskovou organizací TechSoup Global díky němuž můžeme získat technickou i finanční podporu pro naše online projekty (grant až 100 000 Kč).

Díky hlasování naších čtenářů postoupil projekt do dalšího kola programu. Všem děkujeme za podporu a držte nám palce v dalších kolech.

Motivace: V dnešním světě probíhá celá řada významných politických rozhodnutí v zákulisí politiky. Pro odborníky, novináře i veřejnost je mnohdy velmi obtížné se ve všech vztazích, které vznikají mezi jednotlivci, vládními, nevládními a soukromými lobbistickými organizacemi, vyznat. Některé organizace mohou být zcela mimo hledáček běžného zájmu veřejnosti, přestože hrají v politice velmi významnou roli.
Řešení: Nástroj na vizualizaci vztahů, který bude vizuálně srozumitelnou formou zobrazovat složité vztahy, které vznikají mezi různými organizacemi a jednotlivci.
Inspirace: Asi největší světovou aplikací podobného rázu je http://mapper.nndb.com . Pro ČR zatím existuje pouze vizualizace obchodního rejstříku http://vorsr.sk/cr/hladaj/ . Globálně existuje celá řada volně dostupných komponent pro vizualizace, které se pro projekt dají využít. Vizualizační jádro aplikace tedy nebude nutné programovat celé, ale pouze jeho logickou část. Občanské sdružení Reformy.cz již provozuje projekt http://bilderberg.name , který se zaměřuje na větší transparentnost této konkrétní soukromé lobbistické skupiny, a rádo by své zkušenosti zužitkovalo ve větším měřítku.
Inovativnost: Hlavním přínosem Konexe.info bude otevřenost. Nové vazby do systému nebudou zadávány pouze automaticky z veřejných zdrojů, jako je obchodní rejstřík nebo wikipedie, ale bude je možné přidávat přímo z internetu formou otevřené wikipedie. Nové záznamy budou v nutných případech moderovány administrátory webu, aby se zajistila co možná nejvyšší kvalita databáze dat.

Pokud se Vám projekt naší organizace líbí zvažte také alternativní  možnosti podpory našich aktivit.

Vít Jedlička, předseda Reformy.cz o.s.

Před soukromými zájmovými skupinami varoval i Václav Klaus během oslavy státního svátku 28.10.2012

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments