Konec roku Rusko oslavilo velkou salvou hypersonických střel

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Necelých 24 hodin po čtvrtečním telefonátu mezi Bidenem a Putinem, který Kreml popsal jako obecně „dobrý“ start v ochlazování napětí kolem Ukrajiny, provedly Ruské ozbrojené síly ohromnou testovací palbu ne méně než deseti hypersonických křižujících střel.

To následuje po hypersonickém testu menšího rozsahu z minulého týdne, který Putin uvítal jako „velkou událost v životě země,“ která znamená „důležitý krok“ v posílení obranných kapacit Ruska.

Také je významné, že takový je způsob, jímž Moskva tento rok ukončila, jen pár dnů před s napětím očekávanými rozhovory s činiteli USA a NATO 10. ledna v Ženevě: „Rusko při testu odpálilo asi 10 nových hypersonických křižujících střel Zirkon z fregaty a dvě další z ponorky, uvedla v pátek tisková agentura Interfax s odkazem na severní flotilu,“ upřesnila to Reuters.

Zpráva dále uvádí, že k tomuto velkému testu dochází uprostřed pokračující skepse ze Západu ohledně toho, že by ruský hypersonický program byl opravdu tak pokročilý, jak začal Putin počátkem roku 2018 vytrubovat. „Někteří Západní experti zpochybňovali, jak je nová generace ruských zbraní pokročilá, přičemž ale uznávali, že kombinace velkých rychlostí, manévrovatelnosti a výšky dělá z hypersonických střel obtížný cíl pro sledování a zasažení,“ poukazuje Reuters.

Jak bylo pro tyto testy typické, odehrál se i tento na dalekém severu v Arktidě, když přišel v okamžiku pokračujících hrozeb a proti-hrozeb vydávaných Západem a Moskvou kvůli ruskému údajnému shromažďování vojsk k přípravě na ofenzivu do Východní Ukrajiny.

K ukrajinské krizi vysvětloval v posledních komentářích ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: „Pokud od Západu v rozumném čase nepřijde konstruktivní odpověď a Západní země budou dále držet svou agresivní linii, bude Rusko nuceno přijmout nezbytná opatření k zajištění strategické rovnováhy a k odstranění nepřijatelných hrozeb naší bezpečnosti.“

„Naše návrhy se zaměřují na vytvoření a legalizaci nového systému smluv založených na principu individuality bezpečnosti a na opuštění pokusů o dosažení vojenské převahy, které byly v 90. letech jednostranně schváleny vůdci euro-atlantických států. Rád bych zdůraznil, že tím, co potřebujeme, jsou právně závazné záruky od našich Západních kolegů, jelikož naši Západní kolegové systematicky porušují politické závazky, ani nemluvě o ujištěních a slibech daných sovětským a ruským vůdcům,“ řekl Lavrov.

BY TYLER DURDEN

SATURDAY, JAN 01, 2022 – 07:45 AM

Náhledový obrázek: Předchozí hypersonický test od The Jamestown Foundation

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-tests-12-hypersonic-missiles-days-ahead-de-escalation-talks-nato

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments