Konec národní suverenity? Europarlament od Evropské rady žádá, totální změnu smluv

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Požadavek jednohlasnosti zpomaluje vnitřní práci Evropské unie, říká Europarlament.

Europarlament ve čtvrtek přijal rezoluci požadující od Evropské rady, aby zahájila proces ke změně zakládajících smluv včetně skoncování s koncensem při rozhodování a s přechodem na prostou většinu.

Taková změna smluv by byla v historii EU epochální událostí a obecně se na ni nahlíží, že by přispěla k úspěchům liberální levice při budování evropského superstátu, kdy by menší země nebo země, které odporují liberálnímu hlavnímu proudu ohledně imigrace, progresivních hodnot, evropského dluhu, zdravotní péče a národní suverenity měly daleko menší moc.

V usnesení, které prošlo 355 hlasy oproti 154 se 48, kteří se zdrželi, europoslanci vyzvali ke změně smluv o EU při uplatnění práva parlamentu revidovat smlouvy s ohledem na současné a nedávné krize. Podle jejich názoru by se měla pravidla hlasování v Evropské radě revidovat tak, aby se zlepšila schopnost unie jednat. Mj. by se měla jednohlasnost nahradit kvalifikovanou většinou, např. v oblastech sankcí v případě tzv. překlenovacích klauzulí (pokřivování smluv bez nutnosti jejich změny) a nouzí.

Nedávno Maďarsko v Evropské radě urvalo významné vítězství, jelikož se mu podařilo získat výjimku pro sebe a pro další členské státy závislé na dodávkách ruské ropy přes ropovody z šestého balíčku embarga proti Rusku. To však bylo možné jen pomocí hrozby maďarského veta. Kdyby EU to veto odstranila, tak by tu výjimku zařídit nemohlo. Co se týče dalších důležitých oblastí, jako je imigrace, by Maďarsko také během migrační krize 2016 nemohlo vzdorovat migračním kvótám.

Podle Europarlamentu je však třeba kompetence EU upravit, zvláště v oblasti obrany, sociální a ekonomické politiky, přeshraničních zdravotních hrozeb, energetické efektivnosti a obnovitelných energií podle mezinárodních dohod o boji s klimatickými změnami.

Europarlament by měl mít pravomoc iniciovat, upravovat a rušit legislativu a stát se plnocenným podílníkem na legislativním procesu během rozpočtových řízení, zdůrazňují europoslanci. Usnesení prohlašuje, že je třeba posílit procedury k ochraně základních hodnot unie a měly by se vyjasnit způsoby jako určit a potrestat jejich porušování.

Rezoluce Europarlamentu se teď předloží hlavám států 27 členských zemí EU. Vůdci členských států mohou prostou většinou rozhodnout o svolání konvence europoslanců, komisařů a vůdců EU. Podle Europarlamentu je to nezbytné, aby se na základě výsledků této konference o budoucnosti Evropy splnila očekávání občanů co nejdříve.

June 12, 2022

editor: REMIX NEWS

author: MANDINER

Zdroj: https://rmx.news/european-union/the-end-of-national-sovereignty-european-parliament-asks-eu-council-to-move-forward-with-radical-treaty-change/

4 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
15 dní před

Ideální příležitost, jak z toho pošahaného společenství vypadnout.

Jaroslav Kral
12 dní před

Tak mám takový pocit , že už jsme dlouho v německu neměli “Zmocňovací zákon”.(Ermächtigungsgesetz). Teď se tato libůstka přesouvá do EU.
Pro upřesnění : https://cs.wikipedia.org/wiki/Zmoc%C5%88ovac%C3%AD_z%C3%A1kon_(N%C4%9Bmecko_1933)#%C4%8Cesk%C3%BD_p%C5%99eklad