KNIHA: Frédéric Bastiat – Zákon

Nezařazené

Claude Frédéric Bastiat (30. června 1801 – 25. prosince 1850) byl francouzský politik, klasický liberál, politický ekonom a člen francouzského národního shromáždění. Jeho zájmy byly rozličné a zahrnovaly filozofii, politiku, historii, cestování, poezii a politickou ekonomii, a biografii. Jeho veřejná kariéra ekonoma začala až v roce 1844 a byla předčasně ukončena úmrtím v roce 1850. Nakazil se tuberkulózou, pravděpodobně se tak stalo během jeho cest po Francii. Smrt mu zabránila dále propagovat liberální myšlenky. V důsledku nemoci již nemohl pronášet projevy (obzvláště ve francouzském parlamentu do kterého byl v roce 1848 a 1849 zvolen). Zemřel v Římě 24. prosince, 1850. Na své smrtelné posteli ustanovil svého přítele Gustava de Molinariho (vydavatel Bastiatovy knihy Zákon v roce 1849) za svého duchovního nástupce.

Přesto, že zemřel ve věku 49 let a tvořil jen velmi krátce, francouzský žurnalista a politik Frédéric Bastiat velmi přesně popsal desítky chyb v logickém ekonomickém uvažování, které byly před 160 lety ve Francii v kurzu. Na Bastiatově díle je fascinující, že při čtení jeho esejí člověk naráží na to, kolik těchto chyb přežilo celých 160 let a nenápadně se změnily ve společensky uznávané pravdy. Bastiatova skvělá vysvětlovací schopnost tkví v brilantním užití satiry, která mu umožňovala popisovat i složitější ekonomické problémy pomocí příběhů. Například jeho “Petice výrobců svíček” má větší vysvětlovací schopnost než stovky jiných pojednání, která byla napsána. Absurditu protekcionalizmu a socialismu totiž čtenáři předkládá “do očí bijícím způsobem”.

Frédéric Bastiat je právem považován za jednoho z otců libertariánismu a Laissez Faire (fr. „nechte nás konat“) – ideologie omezování státních zásahů do hospodářství a tedy i posílení role jednotlivce.
Jeho dílo připomněl ve svém projevu v Parlamentu EU (během kterého valná část poslanců opustila sál – video) 19.2.2008 i český prezident Václav Klaus:

“Mnozí z Vás jistě znají jméno francouzského ekonoma Frederica Bastiata a jeho slavnou Petici výrobců svíček, která se stala  známým a dnes už kánonickým učebnicovým textem, ukazujícím absurditu politického vměšování se do ekonomiky. Dne 14. listopadu 2008 Evropská komise vyslyšela skutečnou, nikoli Bastiatovu fiktivní petici výrobců svíček a na svíčky dovážené z Číny uvalila 66% clo. Nevěřil bych, že se 160 let starý literární esej může stát realitou, ale je tomu tak. Nezbytným důsledkem rozsáhlého zavádění takových opatření  je ekonomické zaostávání Evropy a zpomalování, ne-li dokonce zastavování ekonomického růstu. Řešení je jen a jedině v liberalizaci a deregulaci evropské ekonomiky.”

Dnes Vám přinášíme jeho nejdůležitější knihu:

KNIHA: Frédéric Bastiat – Zákon (pdf) – poděkování patří Liberálnímu institutu

Knihu Vám také přinášíme nahranou počítačovým hlasem ve formátu mp3 (zde). Kvalita je sice mizerná, ale pro lidi, kteří nemají čas, je užitečné, pokud si knihu mohou pustit třeba během jízdy v autě…

Vít Jedlička je člen Strany svobodných občanů a předseda Reformy.cz o.s.

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments