Když nám Západ nepomůže, tak si asi koupíme jaderné zbraně, varuje Ukrajinský velvyslanec

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Ukrajina se roku 1994 vzdala výměnou za bezpečnostní záruky jaderných zbraní.

Ukrajina, která se potýká s rostoucí vojenskou hrozbou ze strany Ruska, má jen dvě možnosti: buď dostane značnou vojenskou pomoc od NATO nebo i členství v něm, nebo bude muset přemýšlet o jaderné volbě, řekl v interview s Deutschlandfunk ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk.

Melnyk v interview řekl, že podle jejich údajů by mohlo Rusko mít na hranici s Ukrajinou soustředěných až 90 000 vojáků. Řekl, že tato operace v rozporu s populárním názorem mezi Němci není jen „předváděním síly a harašením zbraněmi,“ nýbrž jde o projev ruského záměru skoncovat s ukrajinskou státností.

Vysvětloval, že Rusko se připravuje na útok a Ukrajina se potřebuje bránit. Jedním způsobem, jak to udělat je vstoupit do NATO a druhá je posílit své vojenské kapacity, což také vyžaduje Západní podporu. Kromě vyhlašování Západní solidarity potřebuje k sebeobraně i moderní zbraňové systémy, řekl tento diplomat.

Poukázal, že když jim chybí účinná podpora, tak by situace mohla dospět k tomu, že si Ukrajina vytvoří „jaderný status,“ tj. opatří si jaderné zbraně, na což je třeba pomýšlet.

Ukrajina v mezinárodní smlouvě zvané Budapešťské memorandum souhlasila, že se vzdá svých jaderných zbraní a přistoupí k Dohodě o nešíření jaderných zbraní výměnou za záruky své bezpečnosti. Za územní celistvost a politickou nezávislost země se zaručily Spojené státy, Velká Británie a Rusko v dohodě podepsané roku 1994 na konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) v Budapešti.

Podle Kyjeva Rusko tuto smlouvu porušila podporou proruských separatistů na východní Ukrajině a anexí Krymu, čímž porušilo mezinárodní právo. S tímto hodnocením však Kreml nesouhlasí.

Náhledový obrázek: Na této fotografii ukrajinský voják periskopem na palebném postavení sleduje linii oddělující proruské rebely u Doněcku na Ukrajině. Ukrajinu a Západ čím dál více znepokojuje přítomnost přibývajících ruských vojsk a naléhají na Moskvu, aby je stáhla. (AP Photo/File)

April 17, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

via:DEUTSCHLANDFUNK

Zdroj: https://rmx.news/article/article/without-western-aid-ukraine-may-be-forced-to-buy-nuclear-weapons-warns-ukraine-s-ambassador

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat Když nám Západ nepomůže, tak si asi koupíme jaderné zbraně, varuje Ukrajinský velvyslanec Co dělaly USA s netopýřím koronavirem na Ukrajině? Svět si zaslouží […]