Kdo je Michael Morell?

Nezařazené

Michael Morell, vlevo (foto: Wikimedia Commons)

 

„Putin jasně tahá za Trumpovy nitky!“ Ano, bývalý zástupce ředitele CIA Mike Morell už je zase tu. Během prezidentské kampaně opakovaně napadal Donalda Trumpa jako nevědomého agenta Ruské Federace. Současně anonymní úředníci CIA prý doložili důkazy o prezidentových nekalých jednáních s Kremlem a jeho agenty.

Nesetkal se snad Trumpův právník, Michael Cohen, s Kremelským agentem v Praze v srpnu 2016? A není toto snad konečný důkaz o tajných známostech, probíhajících mezi magnátem a tyranem? Obávám se, že ne. Ale je to déjà vu. Před patnácti lety to byl Morrel, kdo prověřil a zaslal Bílému domu hlášení o tom, že se terorista z 11.září Mohamed Atta setkal s iráckým šéfem rozvědky Ahmadem Samirem na irácké ambasádě v Praze 9. dubna roku 2001. Obě hlášení se ukázala falešná.

6. srpna 2001 sloužil Morell jako vyšetřovatel CIA u vůbec kdy nejkritičtějšího Denního presidentského briefingu (PDB) presidenta Bushe, u toho, který nesl název „Bin Laden chce udeřit na USA.“ Bylo nezbytné, aby potvrdil naléhavost této zprávy. To neudělal. Morell ve své monografii popisuje, že člen personálu NSC Steve Biegun, který Morella doprovázel na Crawfordský ranč, kde byl Bush na dovolené, podle všeho ostatním oznámil, že on, Morell, naznačil prezidentovi, „že není důvod se obávat útoku Al Qaidy na naši zemi..“ Morell osobně tuto situaci zpětně popisuje: „nebral jsem to jako že hoří, nebo jako situaci, která si žádala okamžitou akci, a sám president situaci tak také nevnímal.“

Bush jistě neobdržel stanovisko, které Morellův kolega, expert na odrážení teroristických útoků Cofer Black, předal Condoleezze Riceové pár týdnů předtím: „Hrozí nám útok“ a „tato země se musí ihned připravit na válečný stav.“ Dne 11.9., téměř 3.000 lidí přišlo o život při útocích v New Yorku i Washingtonu.

Irácká Válka v roce 2003 poskytla Morellovi příležitost postoupit v kariéře. Řídíc skupinu analytiků CIA, byl jmenován pro pomoc ministru zahraničí Colinu Powellovi při přípravě proslovu v Radě bezpečnosti 5. Února.

Zdůvodňujíc nadcházející invazi do Iráku, část proslovu potvrdila, že Irák má „biologické zbraně a má možnost vytvořit jich další, mnohem větší množství.“ Lež! Stále nevíme, kdo byl za tuto větu v Powellově proslovu odpovědný. Ale Morell vedl tým CIA analytiků, kteří tvrzení schvalovali. V roce 2015 se Morell Powellovi omluvi.

 

zdroj: http://nationalinterest.org/feature/who-michael-morell-19072

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments