Kde v Evropě jsou pravicoví populisté nejúspěšnější

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Marine Le Pen z populistické strany Národní fronta se včera ve francouzských prezidentských volbách proti úřadujícímu Emmanuelu Macronovi sice opět dočkala porážky, ale její podíl na hlasech, tj. 42%, pro ni znamenal výrazný skok vzhůru oproti volbám 2017.

Jak v níže uvedené infografice ukazuje Katharian Buchholz ze Statista, tak takovýto typ vývoje není v evropských zemích vůbec neobvyklý.

Více takové infografiky najdete na Statista

Strany pravicových populistů na národní úrovni v poslední době v řadě zemí nasbírali ještě více úspěchů.

Z uvedených deseti v tomto grafu je podpora pro populisty nejsilnější v Polsku a v Maďarsku, kde jsou Fidesz a Právo a spravedlnost (PiS) vládnoucími stranami. Na rozdíl od některých západoevropských zemí jsou tyto strany stejně jako francouzská Národní fronta starší než vlna populismu na tomto kontinentu v poslední době. Avšak mnohé pravicově populistické strany byly ve snaze postavit se status quo v politice založeny mnohem později. Fidesz a PiS „přeorientované“ na více populističtější agendu často vyvolávají diskuse, zda je vůbec lze nazývat pravými populisty, neboť z toho začaly kořistit až v poslední době, kdy v Evropě došlo k obrodě takových hnutí.

To samé platí i pro švýcarskou Lidovou stranu z roku 1971, která v posledních národních volbách konaných v této zemi roku 2019 získala přes 25 procent hlasů, čímž se stala největší stranou. Rakouská Strana svobodných (FPÖ) založená roku 1956 ve stejném roce získala 16,2 procenta hlasů, ale kvůli skandálu byla zahnána do opozice, když předtím od roku 2017 vládla v koalici s konzervativní ÖPV.

Mladší populistické strany si ve skutečnosti na kontinentu tak dobře nevedly a měly problémy vyhrát ve volbách, nebo když vyhrály, tak vstoupit do vládních koalic. Alternativa pro Německo (AfD), založená roku 2013, v posledních volbách roku 2021 získala jen málo přes 10 procent hlasů, ač španělská Vox, které také není ještě ani deset let, mohla roku 2019 urvat 15 procent. Strana Brexitu v Británii, teď přejmenovaná na Reform UK, získala roku 2019 pouhá 2 procenta, zatímco zvrhlá UKIP, teď už mířící do zapomnění, roku 2017 nalákala také zhruba tolik voličů.

BY TYLER DURDEN

MONDAY, APR 25, 2022 – 11:45 AM

Zdroj: https://www.zerohedge.com/political/where-right-wing-populists-had-most-success-europe

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments